За допомогою супутника гравітаційної картографії Європейської космічної агенції вдалося виявити рештки стародавніх континентів. Зібрані дані дозволили чітко визначити вигляд поверхні Землі в Антарктиці під товщею криги. Про це повідомляє видання Newsweek.
Дослідники виявили стародавній ландшафт з кратонів – великих і стабільних блоків кори Землі, які залишилися від стародавніх континентів. Такі утворення є частиною літосфери. Вони зазвичай лежать у центрі сучасних континентальних плит. Дослідження кратонів дозволяє вченим краще зрозуміти минуле нашої планети, а також прогнозувати її майбутнє.
«Кратони – це стародавні частини літосфери і форма найстарших основ континентів. Розуміння їхньої структури і протяжності – це ключ до відповіді на всі запитання про ранню історію Землі і те, як тверда поверхня вплинула на еволюцію планети, що надзвичайно пов’язано з кліматом і її майбутнім», – пояснив вчений Йорг Еббінг з німецького університету міста Кіль. «Антарктика з багатьох точок зору досі залишається білою плямою. І попри нові сейсмологічні дані, ми не очікували побачити, що древня частина Східної Антарктики настільки різноманітна», – додав він.
За словами німецького вченого, завдяки сейсмологічним дослідженням легко виявити відмінність між Східною і Західною Антарктикою. «Наші дані, схоже, вказують, що Східна Антарктика – це не один кратон, а об’єднання кратонних частин. Ці знахідки ведуть нас аж до суперконтиненту Гондвана і зв’язку Антарктики з континентами, які її оточують», – сказав Еббінг.
«Нові зображення показують нам принципову різницю в літосфері під Східною і Західною Антарктикою згідно з попередніми сейсмічними висновками», – зазначив співавтор дослідження Фаусто Ферраччолі з British Antarctic Survey. «Ми також виявили більшу ступінь складності внутрішньої будови Східної Антарктиди, ніж це видно з поточних сейсмічних оглядів, що свідчить про те, що ця частина континенту є мозаїкою старих кратонів та орогенів (регіонів, де континенти стикаються). Деякі з цих регіонів мають чіткі зв’язки з колишніми сусідніми континентами в суперконтиненті Гондвана, такими як Австралія, Індія та Африка».
Ферраччолі сказав, що вони можуть використовувати ці висновки для вивчення тектонічних процесів, які зачіпають Антарктиду. «Я сподіваюсь, що це допоможе нам краще зрозуміти зв’язки між Антарктидою та рештою континентів, а також покращити наші знання про вплив літосфери на льодовикові шари з іншої перспективи, пов’язаної з гравітацією», – пояснив він.
Зібравши дані про літосферу Антарктиди, дослідники зможуть краще зрозуміти структуру льодовикового континенту, також це дозволить їм краще зрозуміти його влив на зміну клімату планети в найближчі століття.
«Ми будемо створювати нові 3D-моделі для Антарктиди, включаючи розробку нових теплових моделей, важливих для кращого обмеження тепла, що надходить від твердої Землі до бази антарктичного льодовикового щита», – зазначив Феррачолі.
Джерело: Newsweek