Українські вчені відкрили новий вид антарктичних п’явок

Українські зоологи Андрій та Сергій Утєвські  відкрили новий вид антарктичних п’явок. При цьому вони встановили, що мільйони років тому предки цих п’явок мігрували спершу з Антарктики в Арктику, а потім назад в Антарктику. Цю роботу вони виконали у співпраці з іноземними колегами Александром Бєлецьким та Йоанною Ціхоцькою з Польщі, Маріо Санторо з Італії і Петером Тронтелем зі Словенії. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Разом вчені досліджували поширення паразитів риб – п’явок-пісциколід. Виявивши новий вид, зоологи ретельно вивчили його зовнішню та внутрішню будову, а також ядерні та мітохондріальні гени.

“З’ясувалося, що нова п’явка належить до групи, яку називають «платибделіни». Вони поширені в Арктиці й суміжних водах Атлантики та Тихого океану. Це те саме, як знайти білого ведмедя в Антарктиці!”, – зазначив Сергій Утєвський.

Далі науковці взялися вивчати, як же могло виникнути таке надзвичайне географічне поширення, адже більшість тварин мешкають виключно або в Північній, або в Південній півкулі. Провівши низку досліджень, вчені встановили неймовірні факти.

“Філогенетичний аналіз і реконструкція предкових ареалів засвідчили, що риб’ячі п’явки виникли в морях навколо Антарктики, потім вони розповсюдилися Світовим океаном, досягли Арктики та проникли в прісні водойми Північної півкулі. Однак згодом предок нашого виду повернувся з півночі на батьківщину пращурів всієї родини риб’ячих п’явок в Антарктиці”, – пояснили дослідники.

Молекулярний годинник показав, що новий вид відділився від своїх північних родичів приблизно 1,76 мільйона років тому під час плейстоцену, коли поверхня Землі зазнала значного охолодження. Саме в цю епоху він зміг перетнути тропіки.

“Ми віднесли новий вид до нового роду, який назвали Austroplatybdellina, що перекладається з латини як «південна платибделіна», тому що ця антарктична п’явка належить до переважно північної групи платибделін. Еволюційна історія нового виду нагадала нам притчу про блудного сина, який залишив батька та блукав у далеких країнах так само, як і п’явки-платибделіни в північних морях. Згодом одна з них повернулася на південну прабатьківщину. Латиною «блудна» – «prodiga». Отже, повна офіційна назва описаного нами нового для науки виду – Austroplatybdellina prodiga”, – розказав Сергій Утєвський.

Брати Утєвські – відомі дослідники полярних регіонів з Харкова (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна). Вони багато років вивчають п’явок різних регіонів: Сергій – арктичних, а Андрій – антарктичних (був зимівником 8-ї УАЕ та учасником численних сезонних експедицій на станцію “Академік Вернадський”). Нині на їхньому рахунку відкриття 19 нових для науки видів тварин. 

Посилання на статтю про новий вид антарктичних п’явок: 

Andriy Utevsky, Serge Utevsky, Joanna M. Cichocka, Aleksander Bielecki, Mario Santoro & Peter Trontelj (2023) Return of the prodigal son: morphology and molecular phylogenetic relationships of a new Antarctic fish leech (Hirudinea: Piscicolidae) imply a bipolar biogeographic pattern, Systematics and Biodiversity, 21:1, DOI: 10.1080/14772000.2023.2246476


Читайте також:

Зустріч з дослідниками Антарктики

Марія Павловська: Наука актуальна завжди

Що цікавого у свіжому числі УАЖ 

Гігантський український радіотелескоп (ГУРТ) відновлюється 

Related posts

Leave a Comment