Уперше українська антарктична експедиція екіпірована виключно українською продукцією

Екіпіровка усіх полярників 24-ї Української антарктичної експедиції складається виключно з продукції українських виробників. Про це сьогодні, 25 березня розповіла Міністр освіти і науки Лілія Гриневич під час урочистих проводів учасників чергової річної експедиції на антарктичну станцію «Академік Вернадський».

До складу 24-ї УАЕ увійшло 12 учасників – 7 науковців, 3 інженерно-технічних співробітники, лікар та кухар. Вони вирушать до Антарктиди вже завтра, 26 березня, щоб змінити там своїх попередників – зимівників 23-ї УАЕ і продовжити низку багаторічних безперервних спостережень, а також почати кілька нових.

Цих полярників відібрали на основі відкритого конкурсу, без жодних гендерних обмежень.  Завдяки цьому, в експедицію увійшло 2 жінки, також у складі 24-ї УАЕ – 4 новачки, а середній вік учасників значно помолодшав. Так, найстаршому – 47, наймолодшому – 27 років.

«Як ми і обіцяли, 23-тя експедиція, що нині перебуває на станції, це точно остання експедиція, де зимують виключно чоловіки. І ми в цій залі вітаємо лікарку 24-ї УАЕ Наталку Бабій та передаємо вітання ученій біологу Оксані Савенко, яка вже зараз працює на станції в сезонному загоні і залишиться на довгу зимівлю», – зазначила Лілія Гриневич.

Вона підкреслила, що для Міністерства дуже важливо створити для українських полярників кращі умови перебування на станції. Тому торік вперше було виділено кошти на її ремонт – майже 35 млн гривень. Процес модернізації розділений на кілька блоків – перша частина робіт триває зараз, а їх завершення заплановане на наступне антарктичне літо, тобто на грудень-березень 2019-2020 років.

«Важлива особливість також, що 24-та експедиція стане першою нашою експедицією, яка повністю – від лиж до окулярів і шапок, тобто з ніг до голови – одягнена в українську продукцію. Це переважно експериментальні зразки, але це є гарним прикладом партнерства науки і бізнесу для прогресу нашої країни, і сподіваюсь, це стане гарною традицією», – додала Міністр.

В Антарктиді українські науковці виконуватимуть 3 основні види досліджень:

1.метеорологічні:

 • безперервні спостереження за зміною клімату з 1947 року
 • зміни рівня моря, його солоності і температури
 • стан та динаміка «озонової діри»
 • вплив змін клімату на льодовики та снігонакопичення в регіоні

2.геофізичні:

 • космічна погода (сонячна активність, магнітні бурі, гігантські грози у верхній тропосфері тощо)
 • стан навколоземної плазми
 • відбір зразків гірських порід
 • стін льодовиків

3.біологічні:

 • антарктичні мікроорганізми (бактерії, дріжджі, міцеліальні гриби)
 • флора (зокрема, єдині квіти Антарктиди – колобантус та десшампсія, антарктичні мохи та лишайники)
 • гніздування домініканських мартинів та поморників
 • популяції пінгвінів дженту та аделі як індикатор стану запасів криля у Південному океані
 • фотоідентифікація китів, касаток
 • склад антарктичних ґрунтів

Очільник Національного антарктичного наукового центру МОН Євген Дикий відзначив, що одним з важливих напрямів є також розвиток туризму на станції. Так, на «Академіку Вернадському» планують створити туристичний центр, де буде багато цікавої інформації, інтерактивні розваги та сувеніри. Першим кроком до цього стало створення «антарктичної гривні», яку було презентовано під час заходу. На ній зображені традиційні символи Антарктики – пінгвіни, кит та чайки, а також емблема станції «Академік Вернадський». Окрім цього, гостей очікуватимуть цікаві магніти з пінгвінами у вишиванках.

«Розвивати цей напрям надзвичайно важливо, адже станція «Академік Вернадський» є однією з найбільш відвідуваних туристами в Антарктиді. За рік до неї навідується 4 тис людей з усього світу. І багато з них вперше знайомляться з Україною саме там – в Антарктиді!» – пояснив Євген Дикий.

Фото – Герман Богапов.

Related posts

Leave a Comment