Уряд зробив крок до відродження українського наукового флоту

Сьогодні, 7 липня на засіданні Кабінету Міністрів було прийняте рішення про виділення коштів на придбання науково-дослідного океанського судна льодового класу. Уряд схвалив відповідне розпорядження про перерозподіл деяких видатків держбюджету, передбачених МОН на 2021 рік. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

“Це рішення є надзвичайно важливим, адже розвиток полярних та океанографічних досліджень – один із пріоритетів людства у ХХІ столітті. Україна входить до 30 країн світу, що мають цілорічні станції в Антарктиді. І це не лише величезний престиж для нашої держави, а й широкі можливості для українських вчених працювати на світовому рівні та долучатися до розв’язання глобальних проблем. Вивчення та освоєння ресурсів Світового океану є одним із головних трендів розвитку науки та технологій у сучасному глобалізованому світі, і свого часу Україна мала чималі здобутки та напрацювання в царині морських досліджень. На жаль, останні два десятиліття наші можливості були обмежені відсутністю в України науково-дослідних суден, придатних для роботи в океані, зокрема льодового класу”, – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Власний океанографічний криголам дозволить українським вченим після тривалої перерви повернутись до досліджень Світового океану, створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами, а у перспективі – працювати не тільки в Антарктиді, а й в Арктиці, та, за потреби, в інших регіонах Океану.

Наявність власного судна також допоможе розв’язати логістичні проблеми на станції “Академік Вернадський”, дістатися якої можна лише морським шляхом і тільки в короткий період антарктичного літа, коли океан навколо не скутий кригою. Для доставки річних і сезонних експедицій, а також вантажів Україна поки що змушена щороку фрахтувати іноземні судна.

“Торік, коли пандемія COVID-19 тільки почалася, учасники 25-ї Української антарктичної експедиції надзвичайно складно діставалися станції. Перезмінка була під загрозою зриву, а дорога тривала понад місяць. Тому, коли 6 лютого цього року полярники 25-ї УАЕ вперше в історії прямо зі станції спілкувалися з Президентом України, то на його запитання, що потрібно найбільше, учасники експедиції не роздумуючи відповіли: власний криголам. Володимир Зеленський наголосив, що держава зробить для цього все необхідне, поставив завдання Офісу Президента та Уряду разом напрацювати рішення. Сьогодні це рішення є. Воно дає “зелене світло” для купівлі судна. Ми дуже вдячні Президенту та Уряду й сподіваємося на подальшу підтримку народних депутатів – членів бюджетного комітету Верховної Ради України”, – підкреслив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Прийняте рішення Уряду має затвердити Комітет Верховної Ради України з питань бюджету, після чого наступним кроком є, власне, придбання судна.

“Ми дуже сподіваємося, що українські полярники вже цього року вирушать на крижаний континент на власному судні під прапором України, а одночасно із дослідженнями на станції “Академік Вернадський” почнуться роботи наших вчених у відкритому океані”, – йдеться у спільному повідомленні НАНЦ і МОН.

Related posts

Leave a Comment