Учора, 16 лютого 2021 року учасники сезонної антарктичної експедиції дісталися острова Галіндез. На станцію “Академік Вернадський” прибули 18 полярників – науковці, що проводитимуть дослідження та відбір зразків, і технічні спеціалісти, які займатимуться модернізацією станції. Про це повідомляє сайт НАНЦ.
Експедиція вирушила з Києва ще 20 січня цього року і через Туреччину та Бразилію дісталася до Чилі, де провела більше двох тижнів карантину в портовому містечку Пунта-Аренас.
9 лютого експедиція почала шлях в Антарктику морем на кораблі “Betanzos”. І тепер, подолавши найбурхливішу у світі протоку Дрейка, дісталася української антарктичної станції.
Найбільший обсяг робіт цього сезону в технічних фахівців: їм належить оновити значну частину систем життєзабезпечення станції. Адже проводиться масштабна модернізація станції – вперше за весь той час, відколи вона належить Україні. Роботи почалися 2019-го, і через минулорічні коронавірусні обмеження триватимуть трохи довше, ніж планувалось.
Тим часом науковий загін продовжить дослідження:
- реакції наземних та морських екосистем на зміни клімату в регіоні;
- унікальних судинних рослин Антарктиди – щучника та перлинниці;
- динаміки зростання старожилів регіону – кількатисячолітніх мохових банків.
Також вчені на станції отримають нові можливості для дослідження озонової діри. Буде встановлене програмне забезпечення, яке дозволить проводити попередній аналіз отриманих даних щодо концентрації озону безпосередньо на “Вернадському”, і цим суттєво прискорити отримання кінцевих результатів досліджень.
Фото Юрія Отруби та Євгена Прокопчука.