Фото: Анна Соіна
Минає 1000 днів, як Україна протистоїть повномасштабній агресії рф. Варварське вторгнення вплинуло на всі сфери нашого життя, зокрема науку. Як змінилася українська антарктична програма за цей час – розказує фб-сторінка НАНЦ.
“Бойові пінгвіни”
З початку повномасштабної війни 26 полярників стали на захист України. Багато з них є вузькопрофільними спеціалістами, але замість проведення досліджень вони долучилися до лав ЗСУ. Національний антарктичний науковий центр організовує постійну підтримку і забезпечення “бойових пінгвінів”.
Приліт біля НАНЦ
Восени 2022 року внаслідок удару російської ракети по центру Києва був суттєво пошкоджений офіс Національного антарктичного наукового центру. На щастя, ніхто зі співробітників не постраждав, проте довелося відновлювати велику частину приміщення та комунікацій.
Руйнування установ-партнерів
Значно пошкоджено Радіоастрономічний інститут НАН України: він знаходиться в Харкові й відповідає за важливий напрям антарктичних досліджень – геофізичний. Частково зруйнована й база Низькочастотної обсерваторії цього інституту в с. Мартове неподалік Харкова. До 2022-го там проводили тренувальні збори для майбутніх зимівників.
Ускладнена логістика перезмінок
Дістатися з Києва до Антарктики й раніше було непросто, а з початком повномасштабної війни цей процес ще більше ускладнився. Особливим викликом було організувати відправку 27-ї УАЕ, яка мала вилітати з Борисполя 27 лютого 2022 року. Експедиції вдалося виїхати через Польщу на початку березня, хоча деякі полярники дивом вибралися з Харкова та півночі Київщини, де вже точилися бої і не було транспорту.
“Ноосфера” без Одеси
Єдиний український науково-дослідницький криголам устиг наприкінці січня 2022 року відправитись у перший антарктичний рейс. “Ноосфера” успішно виконала вже три антарктичні місії, а нині готується до четвертої. Але поки що судно не може повернутися в порт приписки – Одесу.
Антарктичне протистояння з рф та Китаєм
Хоч Антарктика є континентом миру, проте наша боротьба з агресором триває й на всіх майданчиках Договору про Антарктику. Представники України постійно інформують міжнародних партнерів про вплив повномасштабного вторгнення на українську науку та блокують шкіливі ініціативи росії. Натомість рф спільно з Китаєм блокують природоохоронні ініціативи України та інших країн, чим ставлять під загрозу крихку природу континенту.
Дослідження в нових умовах
Українські вчені полярники працюють не тільки в Антарктиці, а й в Україні. Зокрема, аналізують проби, обробляють дані, створюють кліматичні й океанографічні моделі тощо. Це відбувається в таких же умовах, як і в інших українців: з постійними обстрілами та відключеннями електропостачання.
Але попри все Україна лишається активним учасником елітного “антарктичного клубу” та продовжує унікальні дослідження на крижаному континенті. Адже на українській станції – одні з найдовших рядів спостережень в усій Антарктиці, і зупинити їх зараз – значить завдати величезної шкоди усій світовій науці. За це учені та працівники Національного антарктичного наукового центру безмежно вдячні нашим захисникам та захисницям.
Читайте також:
Наші полярники, які взяли до рук зброю
Два роки тому криголам «Ноосфера» вирушив у перший рейс під українським прапором
РФ та Китай знову заблокували створення нових морських охоронюваних районів в Антарктиці
Космічна цивілізаційна відстань
Світ українців. Як війна змінила масштаби та характер еміграції