Сучасний портативний допплерівський іонозонд, розроблений співробітниками Радіоастрономічного інституту НАН України (Харків)
Сьогодні на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” працює два іонозонди:
– IPS-42, австралійського виробництва, якому цього року виповнюється 40 років;
– сучасний портативний допплерівський іонозонд, розроблений співробітниками Радіоастрономічного інституту НАН України (Харків).
Австралійський прилад добре випробуваний часом, працював ще у британців, але вже морально застарів та дедалі частіше потребує ремонту.
У розробки українських вчених, порівняно з іонозондом-ветераном, багато переваг. Зокрема, можливість вимірювати швидкість вертикального руху іоносферних шарів, а також збереження інформації про інтенсивність відбитих від іоносфери сигналів.
Крім того, новий іонозонд складається із сучасних уніфікованих комплектуючих, основною з яких є програмоване радіо (SDR – software-defined radio). Це, з одного боку, робить його набагато дешевшим за наявні аналоги, а з іншого – дозволяє забезпечити серйозні переваги приладу за рахунок оригінального програмного забезпечення, над яким працюють вчені Радіоастрономічного інституту НАНУ та НАНЦ.
Також новий іонозонд є віддалено керованим через Інтернет і значно менш енерговитратним.
З 2017 року на станції “Академік Вернадський” йде паралельна робота двох іонозондів.
Це робиться, по-перше, для калібрування нового іонозонда за традиційними іоносферними характеристиками (класичними іонограмами), а, по-друге, для отримання нової геокосмічної інформації про вертикальний рух іоносферних шарів, ефективність відбиття радіосигналів, рухомі іоносферні збурення тощо.
У підготовці матеріалу допомагали Андрій Залізовський та Анна Соіна, Радіоастрономічний інститут НАНУ, Харків.
Фото Яна Бахмата.
Читайте також:
Як вивчають іоносферу на станції “Академік Вернадський”
Українські полярники в Антарктиці встановлюють нові антени для вивчення іоносфери
Про дослідження іоносфери та електромагнітного оточення Землі
NASA запустило супутник для вивчення іоносфери Землі