Затверджено склад зимувального загону 27-ї Української антарктичної експедиції

Визначено склад зимувального загону 27-ї Української антарктичної експедиції, який у березні вирушить на станцію “Академік Вернадський” й працюватиме там понад рік. Як інформує сайт НАНЦ, у цій команді буде більше науковців, ніж зазвичай, три жінки та один з наймолодших учасників за всі роки.

“За час українських антарктичних експедицій кількість зимівників змінювалась від 10 до 15 людей, але останніми роками відбирали саме 12 – п’ятеро з команди життєзабезпечення станції та семеро науковців. Цього ж разу ми вирішили посилити наукову частину команди, тож у 27-й УАЕ буде 14 учасників: 9 вчених, по 3 на кожен напрям – геофізика, метеорологія, біологія, та традиційно лікар, кухар, дизеліст, механік і сисадмін”, – розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

Він пояснив, що збільшення кількості вчених дозволить Україні розвивати наукові дослідження в Антарктиці, які зараз є особливо актуальними для всього світу. За останні роки було значно посилено можливості досліджень на станції: модернізовано біологічну лабораторію, встановлено низку нових приладів для метеорологічних та геокосмічних вимірювань. Ці нові можливості зумовили необхідність розширити наукову групу.

Зокрема, одним із завдань метеорологів 27-ї УАЕ є участь у великому міжнародному проєкті “Рік полярного прогнозування”, про який ми розповідали. Інше завдання експедиції – розширення програми спостережень озонового шару, оскільки останній рік виявився аномальним і “озонова дірка” вела себе непередбачувано.

Також на рішення збільшити склад зимівлі вплинули кліматичні зміни, адже тепер весна на станції “Академік Вернадський” починається раніше, ніж туди може дістатись літній сезонний загін науковців, тож значно зростає навантаження на біологів-зимувальників.

Очолить 27-му УАЕ один з найдосвідченіших українських полярників – геофізик Юрій Отруба. Він вже 6 разів зимував на “Вернадському” й у попередній, 25-й УАЕ, не лише проводив дослідження, а й був керівником експедиції.

Серед 14 учасників 27-ї УАЕ 11 чоловіків та 3 жінки – дві метеорологині та одна біологиня. Середній вік команди – 36 років: найстаршому виповнилося 50, а наймолодшому – 21.

З 14 майбутніх зимівників шестеро вже працювали в річних експедиціях на “Вернадському”, а для восьми це буде перший такий досвід.

Повний склад 27-ї УАЕ:

Науковці
Геофізики
Юрій Отруба (керівник експедиції)
1986 р.н. Київ, НАНЦ
Сьома зимівля

Андрiй Сопiн
1982 р.н. Харків, Радіоастрономічний інститут НАН України
Третя зимівля

Олександр Богомаз
1985 р.н. Харків, Інститут іоносфери НАН та МОН України
Перша зимівля

Метеорологи
Сергiй Разумний
1988 р.н. Вишгород (Київська обл.), Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського
Третя зимівля

Анжеліка Ганчук
1994 р.н. Київ, Український гідрометцентр
Перша зимівля

Оксана Іваніга
1994 р.н. Київ, КНУ ім. Шевченка
Перша зимівля

Біологи
Сергiй Глотов
1986 р.н.
Львів, Державний природознавчий музей НАН України
Перша зимівля

Марта Дзиндра
1982 р.н. Львів, ТзОВ “Технолаб”
Перша зимівля

Сергiй Гоголь
1972 р.н. Київ, Iнститут експериментальної патологiї, онкологiї i радiобiологiї ім. Р.Є. Кавецького НАН України
Перша зимівля

Команда життєзабезпечення
Лікар
Василь Матковський
1991 р.н. Київ
Перша зимівля

Кухар
Олег Курус
1980 р.н. Мізоч (Рівненська обл.)
Друга зимівля

Дизеліст
Юрій Лишенко
1973 р.н. Харків
Четверта зимівля

Системний механік
Максим Білоус
1982 р.н. Шепетівка (Хмельницька обл.)
Друга зимівля

Системний адміністратор
Володимир Хомко
2000 р.н. Львів
Перша зимівля

Як ми повідомляли, для відбору учасників 27-ї УАЕ влітку 2021 року було оголошено відкритий конкурс. У ньому взяли участь 137 кандидатів. Відбір проходив у кілька етапів, й у підсумку конкурсною комісією було визначено 24 кандидати для основного та запасного складів експедиції. Всі разом вони пройшли навчально-практичні збори у грудні минулого року.

Related posts

Leave a Comment