Зростання популяції китів залежить від кількості крилю в антарктичних водах

19 лютого 1986 року набула чинності заборона китобійного промислу. На честь цього щороку цього дня відзначають Всесвітній день китів (World Whale Day). Його також вважають днем захисту інших морських ссавців.

З цього приводу Національний антарктичний науковий центр поширив інформацію про цікаве дослідження за участі українських полярників.

Раніше ми повідомляли, що в Антарктиці українські вчені відбирають невеликі зразки шкіри та жиру від горбанів за допомогою арбалету та модифікованих стріл.

“У лабораторії ми проводимо різні дослідження цих зразків. Зокрема, встановлюємо показники вагітностей для самиць горбатих китів, що живляться поблизу Антарктичного півострова, це район станції «Академік Вернадський». Нагадаю, що в Антарктиці горбані кілька місяців наїдаються крилем, щоб потім подолати тисячі кілометрів до тепліших місць розмноження та повернутися назад наступного року. А самицям треба збільшити запаси енергії ще й для підтримки майбутньої вагітності. У горбанів вона триває близько 11 місяців, зазвичай народжується одне маля”, – розказала науковиця НАНЦ Оксана Савенко. Вона проходила стажування в США за стипендією імені Фулбрайта і виконувала дослідження під керівництвом Арі Фрідлендера із Університету Каліфорнії.

Міжнародний колектив вчених вперше встановив зв’язок між інтенсивністю зростання популяції китів та кількістю крилю в антарктичних водах. Було визначено, що зменшення запасів крилю призводить до меншої кількості вагітностей у горбанів.

Результати було опубліковано в престижному науковому виданні Global Change Biology. Стаття містить дані щодо показників вагітностей горбатих китів у досліджуваному районі за 2013-2020 роки. Також вчені обліковували криль та оцінювали динаміку морського льоду.

Автори з’ясували, що 2017 року – через рік після реєстрацій високих концентрацій крилю, 86% досліджених самиць були вагітними. Але 2020-го – після року, в який скупчення крилю були меншими, вагітними виявилися лише 29% самиць.

Своєю чергою запаси крилю залежать від кількості морського льоду взимку, оскільки крилева молодь живиться водоростями з морського льоду та використовує його як прихисток.

У західній частині Антарктичного півострова, де розташована українська станція “Академік Вернадський”, темпи потепління — одні з найшвидших на планеті. Тут значно зросли зимові температури, а період, коли вода вкрита льодом, став у середньому на 80 днів коротшим, ніж чотири десятиліття тому.

Дослідження засвідчує, що доступність крилю має вирішальне значення для розмноження горбатих китів. Тому його автори звертають увагу на необхідність розробки нових планів збереження та управління морською екосистемою Антарктики, а також мінімізації негативного впливу людської діяльності в регіоні.

Адже раніше поширеним було ставлення до крилю як до необмеженого ресурсу для китів в Антарктиці. Але потепління та інтенсивний промисловий видобуток крилю можуть впливати на популяції китів та інших його споживачів, зокрема тюленів, морських птахів, риби. Тож цей підхід потребує перегляду.


Читайте також:

Українські вчені поповнили міжнародний реєстр горбатих китів 

Бортовий щоденник серед криг. Заради збереження антарктичної екосистеми 

Охорона природи Антарктики 

Related posts

Leave a Comment