Добірка книг для бібліотеки станції «Академік Вернадський» поповнюється

Як ми вже розповідали, з допомогою українських письменників та видавців почалося наповнення антарктичної бібліотеки книгами визнаних вітчизняних авторів.

Наступна добірка книг сприятиме осмисленню сучасних подій з відстані тисяч кілометрів.

Блискучий політичний журналіст і аналітик, телеведучий Віталій Портников вирішив передати в бібліотеку станції «Академік Вернадський» свої збірки публіцистики, які охоплюють останні два десятиліття з життя України та світу: «Дзвони майдану», «Тюрма для янголів», «Богородиця у синагозі».

Разом з ними готується до відправки в Антарктиду книга есеїв «Я змішаю вашу кров з вугіллям» публіциста і культуролога Олександра Михеда. Майже пів року автор подорожував звільненими містечками та селами Донбасу, нотував розмови із сотнями їхніх мешканців, щоб розкопати відповідь на болісне запитання: чому війна прийшла саме в цей край?

А письменницю Світлану Поваляєву жахливий 2014-й підштовхнув до видання поетичної збірки «Після Криму», в якій мотиви війни, плинності часу, пам’яті, батьківщини переплітаються із темою любові й чуттєвості.

This slideshow requires JavaScript.

Також «антарктичну» бібліотеку поповнить легендарна «Солодка Даруся» Марії Матіос.

Один з найсильніших романів української літератури останніх двох десятиліть перекладено 13-ма мовами. А вистава «Солодка Даруся» Івано-Франківського академічного драмтеатру (сцена з якої на фото) досі збирає аншлаги, гастролюючи Україною та в закордонні.

Марія Матіос долучилася до акції «Книги в Антарктиду» з Карпат, зі своєї рідної Буковини, де письменниця працює над новою книгою. Томик «Солодкої Дарусі», який полярникам люб’язно подарувало видавництво «Абабагаламага», авторка підпише після повернення з творчого відрядження.

Ще одним романом, що поповнить книгозбірню станції «Академік Вернадський», став «Червоний» Андрія Кокотюхи.

Не так давно героїчні пригоди вояка УПА, котрому вдалося втекти з таборів ГУЛАГу, було екранізовано. Фільм, сценарій до якого написав автор роману, вийшов у всеукраїнський прокат 2017 року. Відтак побачила світ і наступна пригодницько-історична книга «Червоний. Без лінії фронту» – продовження історії Данила Червоного, який, виявляється, не згинув безвісти у воркутинській вічній мерзлоті, а вижив і перевтілився.

Обидва романи, а також детектив «Темні таємниці» Андрій Кокотюха передав у дар бібліотеці української антарктичної станції.

This slideshow requires JavaScript.

На фото: Андрій Кокотюха презентує свої книжки для бібліотеки «Вернадського»; кадр з фільму «Червоний» (Микола Береза в ролі Данила Червоного).

До акції «Книги в Антарктиду» долучилася письменниця і сценаристка Катерина Бабкіна.

Серед цікавих книжок сучасних українських авторів, які невдовзі поповнять бібліотеку станції «Академік Вернадський», будуть також вишукані тексти Катерини Бабкіної.

«Щасливі голі люди» та «Мій дід танцював краще за всіх», які Катерина передала полярникам, – це короткі щемливі історії, що стилем, настроєм і тональністю дещо схожі на поезію в прозі.

Серія оповідань «Мій дід танцював краще за всіх» складається в єдиний сюжет життя п’яти родин, діти з яких познайомилися, прийшовши у перший клас у перший рік незалежності України, й залишилися друзями на все життя. Події в історії країни – від 1920-х років у Харкові і знищення театру Леся Курбаса, через Голодомор, Другу світову, переламні 1990-ті, кілька хвиль еміграції й до війни на Донбасі – позначилися на долі цих «дітей Незалежності». Події минулого впливають на нас попри те, чи знаємо ми про них, лише підтверджуючи тяглість і зв’язок поколінь.

Болісна і героїчна, «Доця» Тамари Горіха Зерня – це «репортаж із зашморгом на шиї» з окупованого Донецька. Скрупульозно, з журналістською ретельністю авторка фіксує всі моменти захоплення «столиці Донбасу» бандитами і російськими найманцями, буття, думки і жахи дуже різних жителів підневільного міста.

Ця підступна війна, в якій багато кольорів, але домінує червоний, змушує донеччан зробити вибір, а хто не встиг визначитися – самовільно ділить їх лезом на два табори, «наш і не-наш». Серед тих, хто визначився ще в переддень війни, – тендітна художниця з крицевим характером, вона і є Доця.

2019 року роман здобув премію Книга року ВВС. А тепер ця книжка відомої волонтерки Тамари Горіха Зерня відправиться в бібліотеку станції «Академік Вернадський».

Бібліотека нашої антарктичної станції отримає також історичний роман Антона Санченка «Круз і Лис» про видатних першовідкривачів, вітер мандрів, смертельну небезпеку, яка гартує людей, та про політичні інтриги навколо ризикованої подорожі.

Насамперед цей роман присвячено керівникам першої російської навколосвітньої експедиції (1803 -1806 рр.), яка з огляду на етнічне походження її керманичів (Іван Крузенштерн – естляндський німець, Юрій Лисянський – український дворянин козацького походження) та спонсорів (Російсько-американська торговельна компанія) не цілком відповідає ознаці «російська».

Юрій Лисянський, заступник начальника експедиції, капітан вітрильника «Нева», та її очільник Іван Крузенштерн, капітан корабля «Надежда», познайомилися задовго до того, як експедиція вирушила із Кронштадта, – раніше разом вчилися в Морському кадетському корпусі й воювали. Цікаво, що ниточка цієї історії тягнеться в Антарктиду.

Фабіан Ґоттліб Беллінгсґаузен служив мічманом на шлюпі «Надежда», отримав гарні рекомендації від капітана «Круза». Крузенштерн, який після навколосвітньої мандрівки став у імперській Росії легендою, був надто літнім, щоб очолити експедицію в південні моря в пошуках таємничого континенту Антарктида, тому порадив Адміралтейству взяти командиром майбутньої експедиції свого старпома Макара Ратманова. Останній, вочевидь, не наважився на вкрай ризиковану мандрівку і нарадив натомість себе кандидатуру Беллінгсґаузена. Саме цьому капітану випаде історична роль одного з першовідкривачів Антарктиди. До речі, під час експедиції 1819-1821 рр. заступником Беллінгсґаузена на шлюпі «Восток» був український дворянин Іван Завадовський. Утім, цей сюжет «проситься» під палітурки наступного роману…

Організатори акції «Книги в Антарктиду» дякують письменникам і видавцям, які взяли участь в наповненні бібліотеки станції «Академік Вернадський».

Читайте також: Бібліотека антарктичної станції «Академік Вернадський» поповниться книгами сучасних українських авторів

 

Related posts

Leave a Comment