Копальні солі Величка та Бохня

Копальні солі у Величці та у Бохні  внесені у Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про них розповідає сайт Польської Туристичної Організації.

Величка, містечко поблизу Кракова, – один із найдавніших центрів розробки кам’яної солі в Європі.

Ще з часів середньовіччя це місце носило горду назву Magnum Sal (Wielka Sól) і було джерелом багатства країни.

У стародавніх польських землях сіль використовувалася як платіжний засіб (у формі соляного каміння), замінюючи металеві гроші. Сьогодні соляні копальні Велички – один із найвідоміших і найбільш відвідуваний туристами об’єкт.

Найдавнішим документом в історії соляних копалень у Величці є привілей, даний королем Казимиром I 1044 року, який називає Величку “magnum sal alias Wieliczka”.

Понад 700 років продовжувалася експлуатація родовища кам’яної солі, унаслідок чого утворилася розгалужена 9-рівнева система підземних тунелів протяжністю майже 300 км., з більш як двома тисячами печер на глибині до 327 метрів.

Туристичний маршрут довжиною 3,5 км., тягнеться по виробленій частині соляних копалень (на глибині від 64 м до 135 м), де гірники вирізали з солі понад двадцять гротів і каплиць. Гірники з Велички залишили численні сліди художньої майстерності у вигляді скульптур і барельєфів. Дивовижні фігури, казкові печери, прикрашені каплиці, чарівні підземні озера – сліди роботи гірників, розповідають, як функціонували соляні копальні протягом сторіч.

Після кількагодинної екскурсії холодними солоними підземеллями туристи на глибині 125 м можуть відпочити, випити чогось для розігріву в ресторанчику; тут же до їх послуг магазини із сувенірами та пошта.

Зараз у підземних гротах проходять конференції, банкети, вінчальні обряди, новорічні бали, спортивні заходи, відбуваються концерти оркестру гірників, організовуються виставки виробів зроблених з солі. Тут, під землею, працює єдиний такого типу санаторій (у гроті Jezioro Wessel), де дуже ефективно лікуються хвороби верхніх дихальних шляхів та астма.

Окрім туристичного маршруту у Величці варто також ознайомитися із колекцією музею Краківських соляних копалень. Частина колекції представлена постійними експозиціями, які розміщені в підземеллі та в «Замку соляних копалень». Тут є унікальні у світовому масштабі об’єкти, такі як: машини і устаткування для вертикального і горизонтального транспортування (що вже не існують на європейському континенті). Уваги заслуговують також вироби художнього рукоділля, пов’язані з минулим соляних копалень.

8 вересня 1978 року копальня солі “Величка”, разом з дванадцятьма об’єктами зі всього світу, була занесена до найпершого списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Це місце зараз дуже популярне. І трохи незаслужено туристи оминають таку ж копальню солі у Бохні, яку ЮНЕСКО оцінило на рівні з Величкою.

Кам’яну сіль відкрито в Бохні на півстоліття раніше, ніж у Величці.  У період першого поділу Польщі у 1772 р. вважалося, що бохенські родовища були вичерпані. Але незабаром розробку було розпочато знову, вона тривала безперервно до закриття шахти. Ліквідація копальні як закладу видобування солі проведена в 1990 році. З того часу шахта стала санаторно-туристичним центром. Соляна копальня в Бохні має цікаві туристичні пропозиції і розваги, не менше цікаві, ніж Величка.

Копальня нагадує просторе підземне місто, повне таємничих і неповторних місць.

На туристичній трасі можна побачити давні каплиці, унікальні соляні відсіки, оригінальні інструменти та гірничі пристрої.

Розваги, які справляють на відвідувачів незабутнє враження – це 140-метрова гірка, підземна залізниця, яка ходить на глибині 212 метрів, та переправи на човнах соляними підземними ріками.

Соляна шахта у Бохні – це не просто оригінальне екскурсійне місце, але також і санаторій. На поверхні гостей чекає Готель «Sutoris» та Центр реабілітації і біологічного відновлення.

Копальня солі у Бохні  у 2013 році була внесена у Список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

До Велички і Бохні можна доїхати з Кракова приміським поїздом або маршрутним автобусом. Інформація про ці соляні копальні є в кожній турфірмі та в кожному центрі інформації.


Читайте також:

Перемишль – тисячолітнє місто на пограниччі 

Жешув. Десять причин відвідати місто

Ґдиня. Місто картонної валізки

Колобжеґ. Портове місто, повне несподіванок 

Щецин. Дев’ять причин відвідати місто

Дорогичин – Данилова твердиня на Підляшші 

Related posts

Leave a Comment