Для багатьох українців першим містом, яке їх зустрічає після перетину кордону є Перемишль. Для когось це тільки транзитний пункт, для когось – найближче місто у Польщі аби зробити закупи, але для тих, хто цікавиться історією краю, цінує мистецтво і архітектуру, Перемишль стане приємним відкриттям і гостинно відкриє свої скарби.
Тисячолітнє місто, розташоване на семи пагорбах, має понад тисячу пам’яток: від романських часів, готики, бароко до фортець та бункерів часів Габсбургів та Першої світової війни.
Ансамбль старого міста в Перемишлі має велику історичну цінність. У ньому гармонійно поєднуються будівлі різних епох, збережені цінні архітектурні та скульптурні об’єкти.
Початки історії міста сягають VII століття, а з ХІ століття Перемишль був важливим адміністративним центром держави Болеслава Хороброго. Згодом він став столицею удільного Перемиського князівства, очолюваного галицькою гілкою династії Рюриковичів, потім королівським містом, важливим центром Речі Посполитої (XIV-XVIII ст.), столицею Перемишльської землі. У ході Другої світової війни, місто входило до складу УРСР (1939 – 1941 рр. і 1944 р.), але було передане Польщі у 1945 р.
Що подивитись у Перемишлі передусім?
Замок, зведений після 1340 року королем Казимиром Великим на Замковій горі, яка височить над містом. На його подвір’ї експонуються релікти ротонди і палацу – будівель часів панування Болеслава Хороброго. Замок був ґрунтовно перебудований у XVI ст. в ренесансному стилі.
Римо-католицький кафедральний собор, збудований у готичному стилі в XV і XVI ст. на місці старішої романської святині, релікти якої можна побачити в підземеллях собору. Біля собору розташований єпископський палац та дзвіниця у стилі пізнього бароко висотою 71 метр – характерний елемент панорами Перемишля.
Греко-католицький кафедральний собор в колишньому бароковому костелі Святого Серця Ісусового, збудованого для єзуїтів у XVIІ ст. В 1991 році Папа Іван Пало ІІ передав костел греко-католикам. У ньому вартий особливої уваги історичний іконостас XVIІ ст. з церкви в м. Любачів.
Годинникова вежа, збудована у XVIІІ ст. в стилі пізнього бароко як дзвіниця запланованого, але так і не збудованого греко-католицького собору. Протягом 123 років вежа використовувалась пожежниками, а тепер тут міститься унікальна експозиція Музею дзвонів і люльок. З оглядового майданчика вежі відкривається гарна панорама старого міста.
Музей історії міста Перемишля, розміщений в будинку XVI ст. У ньому цікаві міщанські інтер’єри, фотоательє ХІХ ст., художні виставки, а також експозиції, присвячені більш як тисячолітній історії міста.
Національний музей Перемишльської землі, розташований у сучасній будівлі 2008 року. Та сам музей має більше ста років і має найбагатші експозиції Підкарпатського воєводства. Зокрема, сакрального мистецтва та фортеці Перемишль.
Костел францисканців, збудований у XVIІІ ст. в стилі, що поєднує елементи пізнього бароко та класицизму. Інтер’єр костелу в стилі рококо дивує багатством скульптур і фресок.
Костел і монастир кармелітанок, збудований у 1899-1900 рр. Неоготичний костел – найвище розташований у старому місті.
Костел реформаторів XVIІ ст. колись був оточений муром з бійницями і виконував разом з монастирем роль барбакану. В 1877 році у виломі стіни було зведено пам’ятник герою битви під Корманицями 1672 р. отцю Кристину Шиковському.
Олекса Войтюк
Фото автора
Читайте також: