Передавши антарктичну станцію 27-й УАЕ, 26-та експедиція повертається в Україну

Попри війну в Україні та досі складну логістику в світі через карантинні обмеження, пов’язані з пандемією COVID-19, на станції «Академік Вернадський» відбулася перезмінка українських антарктичних експедицій. І вперше за останні 20 років її забезпечує власний український криголам “Ноосфера”.

За повідомленням НАНЦ, учора, 12 квітня 2022 року, зимівники 26-ї УАЕ, які відпрацювали рік в Антарктиці, вирушили додому. Разом з ними до України прямує сезонний загін, що виконував роботи на станції «Академік Вернадський» впродовж антарктичного літа. Варту на станції прийняла команда 27-ї УАЕ, яка наступний рік проводитиме дослідження та безперервні вимірювання, більшість яких тут триває десятиліттями, і є найдовшими у світі.

Як ми повідомляли, криголам “Ноосфера” прибув на станцію «Академік Вернадський» 30 березня. Окрім зимівників 27-ї УАЕ, судно доправило на станцію близько 80 тонн різних вантажів, плюс 140 тис. літрів пального. Оскільки біля острова Галіндез досить мілководно і криголам не може підійти впритул, то всі вантажі перевозили невеликими моторними човнами, а також міні-баржею, якою обладнана “Ноосфера”. Пальне перекачували через спеціальний трубопровід. Увесь процес тривав понад тиждень, адже нерідко йому заважала примхлива антарктична погода.

У підсумку на берег доставили річний запас пального, їжі та побутових засобів для полярників, будматеріали та нове обладнання для продовження модернізації станції і ще багато іншого. Зокрема, “автопарк станції Вернадського” поповнили двома новими човнами, які вже задіяли до розвантаження, а в майбутньому використовуватимуть і для морських досліджень, та двома снігоходами (до цього на станції залишалися ще британські, які тяжко піддавалися “реанімації”). Також наші полярники нарешті отримали “підмогу” у вигляді снігоприбиральної машини – усі попередні 26 років вони чистили сніг виключно вручну.

Усі ці речі були закуплені торік і завантажені на “Ноосферу” перед її відходом з Одеси у січні цього року, тобто до початку війни.

Перезмінка завершилася традиційною передачею станції: керівник 26-ї УАЕ Богдан Гаврилюк вручив керівнику 27-ї Юрію Отрубі символічні ключі та скриню, яку нова експедиція має відкрити після півроку зимівлі. До передачі долучилися капітан “Ноосфери” Павло Панасюк та колишній британський капітан криголама Саймон Воллес, що допомагав вести судно з Чилі до Антарктики. Капітан Воллес висловив підтримку нашим полярникам та усій Україні у зв’язку з війною, побажавши миру й перемоги.

Зараз “Ноосфера” з полярниками на борту прямує до Чилі, звідки учасники антарктичних експедицій літаками переправляться до Варшави, а вже звідти наземним транспортом – в Україну. “Ноосфера” ж до кінця війни не повертатиметься до Одеси, а базуватиметься в одному з портів Південної півкулі.

«Бажаємо полярникам легкого шляху додому і мріємо, щоб вони повернулися вже в мирну, теплу та квітучу Україну. Дякуємо усім, хто зараз боронить нашу землю від окупанта й дає можливість нашим вченим і надалі проводити дослідження, важливі для всього людства, в Антарктиді», – йдеться в повідомленні НАНЦ.

Фото: Сергій Глотов, Олександр Милашевський, Василь Матковський

Related posts

Leave a Comment