Одна зі знахідок – червона орхідея з вершини вулкана. Фото: YANUAR ISHAQ DWI CAHYO
Минулого року вчені Королівських ботанічних садів К’ю в Лондоні (Royal Botanic Gardens, Kew) відкрили, описали та назвали 75 нових рослин та 15 раніше невідомих науці грибів. Діапазон відкриттів неймовірно широкий: від підземного лісу до витончених орхідей. Про них розповідає сайт BBC Україна.
Деякі види знайшли у найнесподіваніших місцях, наприклад, вершина вулкана або скелі в Антарктиді. Вчені кажуть, що багато знахідок слід негайно внести до списку видів, що охороняються, а одна з них, можливо, вже втрачена. Приблизно три чверті виявлених, але ще не описаних рослин, під загрозою зникнення.
Дослідники відзначають, що нові для науки види, описані в 2023 році, підкреслюють красу та чудеса природи та застерігають нас від небезпеки втратити це біорізноманіття. Пов’язаного це у тому числі і зі змінами клімату.
Старший науковий співробітник Ботанічного саду доктор Мартін Чік пояснив, що присвоєння новому виду наукової назви є першим кроком на шляху до забезпечення його захисту та початку досліджень його потенціалу для використання людиною.
“Коли розумієш, що знайшов новий вид, який до цього дня був зовсім невідомий вченим, як, втім, і всьому людству, тебе охоплює ні з чим не порівнянне почуття, яке й робить життя вартим, — сказав він в інтерв’ю ВВС— Це дає величезний стимул для подальшої роботи”.
І ось 10 найцікавіших відкриттів, зроблених Королівськими ботанічними садами К’ю у 2023 році:
1. Три нові види антарктичних грибів
В Антарктиді майже нічого не росте. Але лишайники примудряються закріпитись навіть на невеликих ділянках оголених скель. Лишайники є симбіотичною асоціацією грибів та зелених водоростей.
Тільки десята частина всіх відомих науці грибів здатна існувати практично будь-де на планеті. Гриби виділені в окреме царство живої природи і мають деякі ознаки і рослин, і тварин. Вони займають друге місце після комах за різноманітністю та поширенням.
Ця різноманітність гарантує, що серед них, за словами експерта-міколога з К’ю, доктора Ракель Піно-Бодас, “ми обов’язково відкриємо нові джерела їжі, ліків та інших корисних та біоактивних речовин, які можуть допомогти нам знайти в природі вирішення найболючіших проблем, з якими сьогодні стикається людство”.
2. Орхідея з вершини вулкана
Новий вид орхідей з ефектними червоними квітами вчені виявили випадково на вершині вулкана Нок на індонезійському острові Вайгео.
Насправді ботаніки шукали не її, а блакитну орхідею, яка відома науці, але яку ніхто не бачив ось уже 80 років. І тут їм пощастило двічі: вони знайли не лише блакитну орхідею, а й нову, червону.
3. Пальма, що квітне під землею
Новий вид пальми, який одержав латинську назву Pinanga subterranea (пінанга підземна), знайшли на острові Борнео в Південно-Східній Азії. Втім, говорити про те, що вона не була відома всьому людству, не можна, тому що місцеві племена давно використовували її плоди.
Цю пальму відрізняє дуже незвичайний спосіб розмноження: її яскраво-червоні квіти запилюються під поверхнею, там же дозрівають і плоди, а насіння розноситься дикими кабанами, які їх поїдають.
Рослини, що квітнуть під землею, трапляються дуже рідко.
4. Плотоїдна (можливо) рослина з Мозамбіку
На сьогоднішній день ця рослина є для вчених загадкою. Першим на неї натрапив ботанік Барт Вурстен під час польових досліджень у Мозамбіку.
Вона схожа на Drosera, м’ясоїдну рослина сімейства росянкових, що харчується комахами. Але відноситься до іншого ботанічному ряду: ясноквіткових, до яких належить, наприклад, усім відома м’ята. Загадковість знахідки пояснюється тим, що серед ясноквіткових комахоїдних особин немає.
Рослина отримала наукову назву Crepidorhopalon droseroides, що означає схожа на росянку. Її поверхня покрита липкими волосинками, які у росинок використовуються для полювання та перетравлення комах. Однак для того, щоб точно зрозуміти, чи харчується ця рослина комахами чи ні, потрібні додаткові дослідження.
Поки що можна точно сказати, що вона приваблює і ловить комах, але не зрозуміло, чи використовує їх у їжу. Щоправда, доктор Чик готовий поспорити, що в найближчі кілька років буде доведено м’ясоїдність нової рослини: “Якщо це підтвердиться, то тим самим ми доведемо новий випадок еволюції м’ясоїдних рослин”, — сказав він.
5. Підземні дерева
Так, це здається дивним, але багато видів рослин пристосувалися жити під землею. Не в печерах чи гротах, а просто безпосередньо під шаром ґрунту. Щоправда, ґрунт для цього повинен мати потрібні характеристики, наприклад, пропускати, але не затримувати вологу. Такі сприятливі умови надають піски африканської пустелі Калахарі.
У ході еволюції у подібному середовищі з’явилися рослини, життя яких на 90% чи навіть більше проходить під землею.
У цьому випадку йдеться про два нових види підземних дерев, які співробітник Ботанічного саду К’ю, доктор Девід Гойдер, виявив під час експедиції у віддалені райони Анголи. Одне з них назвали Baphia arenicola або “На піску, що росте”. Дерево належить до сімейства бобових та має білі квіти. Друге ж, Cochlospermum adjanyae (Кохлоспермум – рід тропічних дерев) або Adjanys Cochlospermum, відрізняється характерними жовтими квітками. Цей вид назвали ний честь Аджані Кості, лауреата премії ООН “Молоді чемпіони Землі Африки” 2019 року.
У статті, опублікованій після цього дослідження, офіційно описали ще два нові види.
Цим підземним деревам, можна сказати, пощастило. Як зазначив доктор Гойдер, “попри те, що вони мало відомі, цим видам не загрожує небезпека, тому що ґрунт, в якому вони виростають, бідний на поживні речовини і знаходиться в малонаселених районах, які не можуть використовувати для сільськогосподарських потреб”.
6.Нова орхідея з острова Мадагаскар
Орхідеї з острова Мадагаскар, названої Aeranthes bigibbum (рід орхідей Ерантес) теж пощастило. Вона є чудовим прикладом того, як один вид, що охороняється, може врятувати інший від знищення.
Орхідею виявив ботанік з Королівських садів К’ю Йохан Херманс під час багаторічного дослідження орхідей, яке він проводив на Мадагаскарі.
Рослину знайшли у невеликому заповіднику, створеному для охорони рідкісного птаха — шоломоносної або товстоклювої ванги. Заповідником керують місцеві жителі, а туристи в надії побачити рідкісний синій дзьоб готові платити гроші, які дають селу невеликий дохід, а також стимулюють охорону лісів. Якби не шоломоносна ванга, то ліс майже, напевно б вирубали, а орхідея зникла б, так і залишившись невідомою для науки.
Загалом рід орхідей Ерантес налічує близько 45 видів, 40 з яких зустрічаються майже виключно на Мадагаскарі.
7. Гриби зі звалища
Відомо, що рід грибів Lichtheimia включає щонайменше шість видів грибів, кожен з яких зустрічається по всьому світу і може існувати за високих температур. Їх знаходили у компостних купах, ґрунті, у харчових продуктах і навіть у фекаліях. До цього ж роду відноситься і всім добре відома хлібна пліснява.
Як мінімум три з цих видів є небезпечними патогенами для людей і можуть викликати мукормікоз або чорний грибок — хронічне захворювання, що супроводжується некрозами, яке може бути смертельним.
Щоправда, новий вид, який знайшов та описав міколог К’ю, доктор Пол Кірк, не є близьким родичем патогенів і, швидше за все, якщо для людини і небезпечний, то не надто сильно. Лікар Кірк виділив його на звалищі соєвих відходів у Південній Кореї.
8.Новий тютюн
Тютюн (латинська назва Nicotiana) росте на всій земній кулі. При цьому більше половини із 90 відомих науці видів зустрічається в Австралії.
Дослідженням тютюнових рослин в Австралії займаються двоє вчених-ботаніків з К’ю – Марк Чейз та Маартен Крістенхуз. Вони вивчають те, як такі тонколистяні рослини здатні виживати в найбільш засушливих місцях на планеті.
У 2023 році вони описали дев’ять нових видів тютюну. Один із них ріс на майданчиках для пікніків у національному австралійському парку “Кокопарра”.
9. Знахідка на межі зникнення
Новий вид квіткових, схожих на фіалки рослин роду Microchirita (мікрохіріта) знайшли у Таїланді. Їх знайшли лише у двох місцях, жодне з яких не охороняється, і, отже, перебувають під загрозою зникнення
47 відомих видів Microchirita ростуть майже винятково на вершинах вапнякових скель.
Цей новий вид назвали Microchirita fuscifaucia (мікрохарита палева) завдяки своєму кольору.
10. Індигофера, названа на честь еколога
На сьогоднішній день науці відомі 750 видів досить великого роду Індігофера з сімейства Бобових (Indigofera). З них 80 були описані та отримали наукову назву від доктора Брайана Шріра, почесного наукового співробітника Королівських ботанічних садів К’ю.
Тільки в 2023 році він описав і назвав 18 представників цього роду, що ростуть у Південній Африці, що принесло йому славу найрезультативнішого ботаніка К’ю.
Один з нових видів, Indigofera abbottii, назвали на честь еколога Ентоні (Тоні) Томаса Діксона Ебботта. Однак цей новий вид індигофери може опинитися під загрозою, тому що росте переважно у місцях, які можуть використати для будівництва житла або для агровиробництва.
У середньому щорічно вчені називають близько 2500 нових видів рослин та 2500 нових видів грибів, і, за оцінками, близько 100 000 рослин ще не ідентифіковані офіційно. Тоді як кількість неідентифікованих грибів може наближатися до півмільйона.
Читайте також:
Українські вчені відкрили новий вид антарктичних п’явок
Українські полярники знайшли в антарктичних глибинах невідомі види тварин
Як і навіщо дослідники НАНЦ вивчають найменших жителів океану