Подорож по Вінниччині

Ганна Бурлака

Вінницька область — одна з найкрасивіших в Україні. Тут пороги та каньйони Південного Бугу, найбільша кількість палаців, старовинні монастирі у печерах та трипільські поселення. У цій статті — мій коловий маршрут по Вінниччині на повних два дні. Це маршрут можна почати та закінчити у Вінниці, а також читайте як добиратися автобусом та машиною. Ціни актуальні на момент написання статті.

Почніть свою подорож у Вінниці — місті неймовірно красивих легенд та історії. Що подивитися у Вінниці я писала в одній з попередніх статей, не забудьте підготуватися до цікавої мандрівки. І далі сідайте у своє авто або на автобус і рушаємо у мандрівку по Вінницькій області.

Палац Горохольських-Можайських у Вороновиці Вінницької області

Коли у палаці в Україні ти роззявляєш рота від захвату — це справжня родзинка! У Вороновицькому палаці, він же палац Горохольських-Можайських, ТАКА стеля, яку я не бачила навіть за кордоном. І вона у чудовому стані!

Палац побудував за власні кошти Францішек Горохольський у 1770-1777 рр. Був він політиком та військовим Речі Посполитої. Палац був пишним: ззовні фасад прикрасили черепами биків та гірляндою з овочів, щоб підкреслити багатство роду Горохольських.

В середині кімнати були викладені мозаїками, стіни розшиті шовком та атласом. Горохольські мали велику колекцію картин французьких, фламандських, нідерландських майстрів та навіть полотна Тіціана.

Палацом володіли почергово кілька Горохольських до середини 19 ст., аж поки російський імперський уряд косо не подивився на це “неподобство”, мовляв, чому чужоземці мають у власності яку-небудь нерухомість. Тоді вийшов указ, що володіти такими ділянками могли лише російські піддані. І маєток придбала сім’я Можайських (придбала чи конфіскувала?).

Олександр Можайський, російський військовий, цікавився авіацією. І саме у Вороновиці він зробив свою першу модель літака та навіть пробував літати: прив’язав конструкцію до конів та піднявся на ній у повітря, а потім зміг її вдосконалити.

Можайського страшенно не любили селяни, кажуть, за його характер. На нього кілька разів позивалися до суду. І згодом Можайський вирішив виїхати з палацу, ніби тут мало можливостей для експериментів з літаками, а, можливо, через тяганину з судами.

Зараз у приміщенні — музей авіації та космонавтики. І там ця фантастична стеля! Палац недавно відреставрували і виглядає він прегарно.

Як доїхати до Вороновицького палацу та вхідний квиток

Палац Горохольських-Можайських знаходиться у смт. Вороновиця 30 км від Вінниці.
Автобусом з Вінниці до Вороновиці можна доїхати за ~30 хв (проїзд від 34 грн).
На авто потрібно їхати трасою Е50 в бік Умані та повернути з траси праворуч у Вороновицю.
Вхід у музей: 25 грн.
Графік роботи музею: 09:00-17:00, вихідний — неділя.


Палац княгині Марії Щербатової у Немирові на Вінниччині

Марія Щербатова, онука гілки роду Потоцьких, чи не єдина жінка в історії, яка успішно варила горілку і продавала її за кордон.

Немирів перейшов княгині у спадок і за її життя він почав більше розвиватися.
Стиль та архітектуру палацу в Немирові Щербатова обирала сама. Після візиту до Англії вона замовила повністю перебудувати старий маєток на зразок англійських палаців, які дуже їй сподобалися. Будівництво тривало до 1917 року і, на жаль, Марія недовго прожила у новому палаці.

Княгиню дуже любили селяни. Вона піклувалася розвитком освіти, побудувала школу та лікарню для бідних, вперше встановила вуличні ліхтарі у Немирові.

Разом зі спадком від батька княгині перейшов спиртовий завод. Вона вперше почала варити горілку з пшениці, тоді як популярно було робити її з картоплі. Сьогодні ми знаємо продукцію цього заводу під брендом Nemiroff.

Марію Щербатову спіткала лиха доля. У 1920 році червоноармійці розстріляли її прямо на сходах свого ж палацу. Кажуть, що у княгині були папери про недоторканість її та її майна. Але коли це радянські службовці дотримувалися закону?

Незабаром після буремних подій в палаці відкрили санаторій “Авангард”, і він працює тут дотепер під тією ж назвою. Не дивлячись на карантин, гід провів нас у середину показати кілька залів. У палаці збереглися де-не-де оригінальний камін, паркет, двері та напівкруглі вікна на стелі, щоб в коридори проходило природне світло.

Як доїхати до палацу Марії Щербатової на Вінниччині та вхідний квиток

Палац княгині Щербатової знаходиться у місті Немирів 46 км від Вінниці.
Автобусом з Вінниці до Немирова можна доїхати за 1 год (проїзд 62 грн). Цей же автобус йде через Вороновицю і можна там підсісти, щоб продовжити мандрівку по палацах Вінниччини.
На авто від Вороновиці продовжуємо їхати трасою Е50 в бік Умані до Немирова. Палац буде ліворуч.
Вхід на територію вільний.
Вхід у санаторій: на жаль, під час епідемії коронавірусу в середину санаторію неможливо зайти. Проте оглянути палац ззовні та прогулятися парком можливо.


Пороги на Південному Бузі, усипальниця Потоцьких та старовинна дерев’яна церква — село Печери на Вінниччині

У маленькому селі Печера Вінницької області можна знайти один з шедеврів архітектора Городецького — автора будинку з химерами у Києві. Звідки він тут взявся, нумо з’ясовувати!

У Печері раніше був палац Потоцьких. Він мав форму підкови та використовувався, як літня резиденція магнатів. На жаль, палац не зберігся до наших днів, а на його фундаменті побудували санаторій. Пліткують, ніби під палацом багато підземель й що там дотепер зберігаються скарби Потоцьких. Поспішу розвіяти цей міт: все дорогоцінне Потоцькі вивезли звідти у 1917 році.

Навколо палацу було висаджено парк, де зараз можна знайти фантастичну за красою усипальницю Потоцьких. Її архітектором був Владислав Городецький — той самий відомий архітектор. Річ у тому, що Потоцький був патроном Городецького і спонсорував його навчання. Тому вибір архітектора для фамільної усипальниці був очевидним.

Якщо з парку Потоцьких спуститися вниз до Південного Бугу, можна потрапити на кам’яні пороги. Це мальовниче місце для купання, засмагання та природного джакузі, яке утворюється річкою між камінням. Варто запланувати тут час та прихопити з собою купальник і плавки.

Якщо далі рушити вздовж річки, віддаляючись від палацу, можна відвідати старовинну дерев’яну церкву Різдва Богородиці 1762 року. Українські дерев’яні церкви мають гарну архітектуру! Не так давно церкву повністю відреставрували, оскільки нижні балки гнили від часу. Для цього церкву припідіймали, щоб їх замінити.

Дорогою до церкви з пагорба відкривається фантастична панорама на Південний Буг та розсипи каміння в річці!

Як доїхати до усипальниці Потоцьких у Вінницькій області та вхідний квиток

Усипальниці Потоцьких знаходиться у селі Печера 60 км від Вінниці.
Автобусом з Вінниці до Печери їхати за 1 год 20 хв (проїзд від 71 грн). Також є прохідні автобуси від Немирова до Печери, на жаль, мені не вдалося знайти інформацію про ціни.
На авто після Немирова повертаємо на трасу Р36 в бік Могилева-Подільського та прямуємо до села Печери. На авто спочатку зручніше побачити старовинний млин (читайте про нього у наступному розділі), а потім доїхати до усипальниці.
Вхід на всі локації вільний.


Старовинний млин графа Потоцького у Вінницькій області

Потоцькі вкладали кошти у виробництво, як, наприклад, млин на Південному Бузі у селі Сокілець. У свої найкращі часи млин перемелював до 50 т зерна на день. Кажуть, тут виготовляли борошно найвищого ґатунку.

Старовинний млин у Сокільці знаходиться майже навпроти церкви Різдва Богородиці на іншому березі Південного Бугу. Цей млинарський комплекс було побудовано на замовлення Потоцьких у кінці 19 ст. За роботу взявся німецький архітектор Ян Гойріх та використав червону цеглу та граніт різних відтінків, від чого фасад має неповторний вигляд.

При будівництві інженери навіть врахували ймовірність обміління річки. Для цього вздовж річища було прокладено канал з системою шлюзів, яким текла вода на турбіну, якщо рівень річки падав.

За радянських часів тут зробили електростанцію. На жаль, у 1992 році сталася пожежа і всі перекриття згоріли. Сьогодні Вінницька ОДА хоче здати комплекс в оренду з ціллю його відновити: на місці пропонується зробити готель або нешкідливе виробництво електроенергії.

Як доїхати до млина графа Потоцького на Вінниччині

Якщо ви подорожуєте автобусом і доїхали до села Печери, то до Сокільця лише 30 хв пішки. Від церкви Різдва Богородиці потрібно перейти міст на інший берег.
Якщо їхати на авто, то млин знаходиться на трасі Р36 ліворуч у селі Сокілець перед мостом через Південний Буг.
Вхід вільний.


Величний палац Потоцьких в Тульчині у Вінницькій області

Палац в Тульчині — це найбільший палац Потоцьких в усій Україні. Він дійсно був немислимого розміру, мав кілька корпусів, які з’єднувалися коридорами-оранжереями, завдяки чому палац мав форму великої літери “П”. Палац було закладено у 1775-1782 роках.

Власником палацу був Станіслав Щенсний Потоцький — найбагатша людина цього краю. Його третя дружина — та сама Софія, на честь якої він побудував парк Софіївка в Умані.

У палаці була величезна колекція картин, зараз деякі з них виставляються в Луврі, в Парижі. Також Потоцький володів найбільшою бібліотекою того часу — понад 17000 томів. Зараз у приміщенні палацу — училище культури і музей, і в музеї можна побачити кілька екземплярів книжок, що належали Потоцькому, деякі з них навіть мають позначку Софії — її персональна бібліотека.

Потоцький обожнював оперу і побудував в палаці оперний театр. Перша опера на теренах тодішньої імперії була у Харкові, а друга опера лише через 10 років після першої була відкрита в Тульчині. Потоцький шукав таланти серед місцевих дітей, навіть селян, давав кошти та відправляв їх навчатися музиці та співу за кордон, щоб потім співаки поверталися співати в опері Потоцького. Справи театру йшли чудово, і його трупа налічувала до 200 акторів.

Перший поверх палацу Потоцьких в Тульчині

Після Потоцьких палацом володів рід Строганових. Пізніше тут розміщалися військові казарми та конюшня. І за цей час багато що було зруйновано та занедбано. Сьогодні приміщення реставрують.

Західне крило палацу Потоцьких на реставрації
Щоб відновити східне крило, планують залучати інвесторів

Також в Тульчині тривалий час мешкав автор всесвітньовідомого “Щедрика” Микола Леонтович — з 1908 до 1921 року. Леонтович працював викладачем співу у єпархіальному училищі в Тульчині. Кажуть, “Щедрик” переписувався п’ять разів. Втім, у 1916 році Леонтович виконав ций твір разом з хором Київського університету, і це був вибуховий успіх у Києві. В останні роки свого життя він працював над оперою “На русалчин великдень”. На жаль, Леонтовича було вбито радянським чекістом у будинку його батька взимку 1921 року, і факти цього вбивства були розсекречені лише в кінці 1990-х років.

Зараз в Тульчині є “Музичний квартал”, присвячений композитору, та можна відвідати будинок-музей, де він мешкав.

Як доїхати до Тульчинського палацу Потоцьких у Вінницькій області та вхідні квитки

Відстань до Тульчина з Вінниці — 83 км.
Автобус з Вінниці до Тульчина їде 1,5 год (проїзд 110 грн).
На авто від Печери або Сокільця продовжуємо їхати у напрямку Могилева-Подільського до повороту ліворуч на дорогу Т0222 до Тульчина. Палац знаходиться в центрі міста.
Вхід на територію палацу вільний.
Вхід у музей Леонтовича — 15 грн, з екскурсією — 60 грн.
Графік роботи музею: 09:00-18:00, понеділок, неділя — вихідні.


Буша — рештки середньовічного замку, будинки трипільців та древній храм Перуна на Вінниччині

Бушá була найбільшим відкриттям моєї подорожі по Вінницькій області! Я раніше ніколи не чула про це місце, а тут знаходяться і залишки поселення трипільців, і древній храм в печері 9-10 століття, й звідси починається легенда про потужне козацьке місто Бушá.

Буша колись у середньовіччя була великим розвиненим торговим містом, де жило близько 10000 мешканців. Розташування воно мало вигідне та безпечне: оточене трьома горами, його омивають 3 ріки, населення захищали стіни замку з 4-ма або 5-ма вежами (точні дані про форму замку не збереглося і далі ви дізнаєтеся, чому). Замок будували поляки, а загони Богдана Хмельницького його відвоювали. Так Буша фактично стала великою козацькою заставою, куди переїхало понад 5000 козаків.

Звісно, поляки надумали повернути важливий торговий центр назад. Об’єднавшись з татарами, вони оточили Бушу і кілька днів шукали слабке місце замкових укріплень. На жаль, вони його знайшли, і битва була не на життя, а на смерть. Історії про цю битву кажуть, що, крім того, що козаки, як могли, захищали замок та місто, жінки косами різали ворогів, а коли стало зрозуміло, що оборону не втримати, добровільно підпалили себе у своїх же хатах, щоб не бути взятими у полон. Українська легенда далі розповідає, що дочка сотника підірвала підвал, де зберігався порох. Замок вибухнув і під своїми уламками поховав одну третину польського війська. У ході битви Буша була повністю зруйнована і так ніколи й не відродилася.

Сьогодні тут відновлено одну з веж замку та створено парк з різними скульптурами. Місцина надзвичайно мальовнича, природний ландшафт тут дуже красивий.

Біля замкової вежі є залишки трипільського будинку, вік якого близько 4000 років до н.е. (!) Можна побачити фундамент, зроблений з каміння. Тут же було знайдено різні артефакти: посуд та фігурки. Над фундаментом трипільців звели укриття і зараз це музей археології. Я дуже раджу відвідати його з гідом, тому що без розповіді мало, що буде зрозуміло.

Також в Буші є печерний храм з неймовірно красивим та великим барельєфом, який датується 9-10 ст. Це храм Перуна. Не існує єдиного трактування цього зображення, але ми можемо там побачити старослов’янські образи: півень — провідник між нашим світом і світом мертвих, дерево без листя, яке вмирає та народжується знову навесні, людську постать з оленем — твариною, яка уособлює предків. Не хочу розкривати всі тлумачення барельєфу, які розповідала нам гідеса, щоб була спокуса сюди приїхати!

Буша надзвичайно сильно вразила та запам’яталася! Верхівка вражень. Хоча наступна локація може з нею позмагатися.

Як доїхати до села Буша у Вінницькій області та вхідні квитки

Буша знаходиться на відстані ~150 км від Вінниці на кордоні з Молдовою.
Як добиратися автобусом до Буши
1. У суботу та неділю з Вінниці до Буші раз на день ходять прямі автобуси о 08:45, їхати 3 год, вартість проїзду 194 грн.
2. Також можна доїхати автобусом з Вінниці до Могилева-Подільського (їхати ~ 2 год, вартість проїзду від 151 грн), а далі — місцевими автобусами.
Машиною продовжуємо наш маршрут від Тульчина та рухаємося в бік Ямполя трасою Р08. В Ямполі продовжуємо їхати дорогою Т0202 до повороту на Бушу. Від Тульчина їхати 98 км.
Вхід у заповідник Буша — 50 грн, храм Перуна — 100 грн, екскурсія — 200 грн.
Графік роботи: 08:00-17:00, по суботах та неділях — за домовленістю.


Лядівський Усікновенський скельний монастир у Вінницькій області

Лядівський монастир є найстарішим монастирем в Україні! Його було засновано у 1013 році монахом Антонієм Печерським — тим самим, який пізніше заснував Києво-Печерський монастир.

Коли я вийшла з автобуса, я про себе відзначила, що все навколо максимально нагадує Грецію. Храм та його форма на горі, в’їзна брама, природа навколо та навіть кипариси, які завбачливо посаджені тут. Виявилося — всі асоціації з Грецією не просто так.

На початку 11 століття, невдовзі після хрещення Русі, Антоній повертається в Україну після багатьох років, проведених на святій горі Афон в Греції. Він плив Дністром у пошуках ідеального місця для будови нового храму, помітив високі скелі над річкою і почав будувати там келію та проповідувати.

Вхід до печерної келії засновника монастиря Антонія
Праворуч – келія святого Антонія

Монастир знаходиться біля села Лядова на Вінниччині. Монахи наслідують грецький обряд, тому архітектура, ікони, мозаїка та навіть кольори та зовнішнє оздоблення будинків нагадують цю південну країну. Монастир був підірваний радянською владою у 1938 році й зараз поступово відновлюється. Залишки церкви, яка вибухнула, залишилися, але навколо вже збудовано новий комплекс чоловічого монастиря.

Старе приміщення монастиря, яке підірвала радянська влада

Цікаво, що келія Антонія збереглася дотепер і, як кажуть монахи, порівнюючи її вигляд зі старими малюнками та фотографіями, має такий самий вигляд, як Антоній її побудував: на своєму місці навіть полиця, де спав святий.

У монастирі є кістниця, де зберігають рештки монахів. Деякі кістки, на жаль, перемішалися після панування совєтів, але монахи вирили підземелля для зберігання решток і все, що можна ідентифікувати, намагаються зібрати до купи.

Також тут є купіль Антонієвого джерела, де можна скупатися, тому прихопіть з собою купальники, плавки та рушники.

Монахи розводять овець та корів, роблять сир та ковбаси та продають ці товари, щоб продовжувати відновлення монастиря.

Купіль Антонієвого джерела

Краєвид на Дністровський каньйон зі скель та дзвіниці відкривається неповторний! Наполегливо рекомендую не оминути найстаріший монастир України.

Як доїхати до Лядівського скельного монастиря на Вінниччині

Чоловічий монастир знаходиться біля села Лядова (17 км від Могилева-Подільського) на кордоні з Молдовою на відстані 132 км від Вінниці.
Автобусом потрібно доїхати до Могилева-Подільського (з Вінниці їхати ~ 2 год, вартість проїзду від 151 грн), а далі — на таксі чи попутці (17 км) або місцевим автобусом (автобус ходить не щодня, на жаль, графік його роботи не вдалося знайти).
Машиною продовжуємо подорож від Буші дорогою Т0202 до Могилева-Подільського, а далі дорогою Т2308 до села Лядова. Якщо їхати з Вінниці, то потрібна траса М21 до Могилева-Подільського і повернути на дорогу Т2308 до Лядова.
Вхід вільний. Можна попросити предстоятеля монастиря провести екскурсію, якщо він не зайнятий, він залюбки все покаже. Просто зверніться до будь-кого з монахів, вони все підкажуть.


Равликова ферма у Жмеринці Вінницької області

Зробіть цікаву зупинку для екзотичного перекусу — пораджу заїхати на ферму “Равликова долина”, що знаходиться у Жмеринці. Тут розводять великого середземноморського равлика. Це органічне господарство, і тут можна побачити весь процес розведення, як ці молюски утримуються та як розмножуються. А потім скуштувати різні страви з равликів та равликової ікри.

Три цікавих факти про равликів:

  • равлики мають 25 тисяч зубів
  • равлики народжуюся хлопчиками, а потім для запліднення на кілька тижнів стають дівчатами
  • равлики — канібали: маленькими вони їдять слабших і виживають найсильніші.

У вартість екскурсії (350 грн) входить дегустація з 4-х страв та бокала вина або безалкогольного напою на вибір. Можна влаштувати равликові перегони — чий прийде перший до фінішу.

Як доїхати до равликової ферми у Жмеринці на Вінниччині

Автобус з Вінниці до Жмеринки їде 40 хв і коштує 52 грн.
Якщо машиною продовжуємо наш маршрут по колу, то від села Лядова повертаємо на трасу М21 до “Равликової долини” в Жмеринці (88 км). Якщо їхати з Вінниці, що рухатися трасою М21 в бік Могилева-Подільського до Жмеринки.
Відстань від Вінниці до Жмеринки 43 км.


Більше – про те, чим та як подорожувати по Вінницькій області, про стан доріг, а також про знижки для подорожі читайте у блозі Ані Бурлаки

 

Related posts

Leave a Comment