Сріблясті хмари: поле для майбутніх відкриттів

Фото: Petr Horalek


Літні місяці традиційно вважаються найменш сприятливим періодом для астрономічних спостережень. І з цим складно сперечатися. Короткі ночі залишають зовсім небагато часу для будь-яких астропошуків. Проте саме літнє небо здатне подарувати нам один дуже цікавий і красивий феномен. Про сріблясті хмари розповідає Нікіта Літвінов у статті для видання The Universe. Space. Tech.

Що таке сріблясті хмари?

Сріблясті хмари — це хмари, що світяться, які можна побачити в північній частині небосхилу. Вони з’являються через 1 – 2 години після заходу сонця/перед світанком і привертають увагу своєю «примарною» структурою (крізь них можна розгледіти зорі) та характерним сріблястим кольором, завдяки якому вони й отримали свою назву.

Сріблясті хмари. Джерело: Petr Horalek

Як утворюються сріблясті хмари?

Сріблясті хмари утворюються в мезосфері на висоті близько 76 – 85 км. Це найвищі хмари на Землі. Вони складаються з кристаликів водяного льоду дуже малого розміру (їх діаметр становить до 100 нм), які утворюються з мікрочастинок пилу. Імовірно, його джерелом є мікрометеорити. Сріблясті хмари виникають тільки влітку, коли температура в мезосфері знижується до мінімуму. Для їх формування вона має бути приблизно -120 °C.

Супутникова карта сріблястих хмар. Джерело: NASA/HU/VT/CU LASP

Чим сріблясті хмари відрізняються від полярного сяйва?

Сріблясті хмари часто плутають із полярним сяйвом. І в цьому немає нічого дивного, бо обидва феномени спостерігаються в північній частині небосхилу (йдеться про північну півкулю).

Рідкісний знімок, на якому можна побачити і сріблясті хмари (біля обрію), і полярне сяйво (зелені вогні в небі). Джерело: Göran Strand

Але обидва явища мають зовсім різну природу. Якщо сріблясті хмари формуються всередині земної атмосфери, то полярні сяйва це продукт взаємодії магнітосфери нашої планети з наслідками сонячних спалахів. Сріблясті хмари завжди мають постійний колір, тоді як для полярного сяйва характерне зелене, червоне або фіолетове світіння, яке швидко змінюється з плином часу.

Крім того, вони помітно різняться з точки зору видимості. Полярне сяйво вкрай складно побачити в умовах міського засвічення, тоді як сріблясті хмари добре помітні навіть в умовах великого міста. Зрозуміло, за наявності можливості спостерігати північну частину обрію.

Чим сріблясті хмари відрізняються від звичайних хмар?

Звичайні хмари розташовані набагато нижче, на висотах до 13 км і мають іншу, набагато щільнішу структуру. Після заходу сонця вони швидко тьмяніють на тлі зорі, тоді як сріблясті хмари, навпаки, починають світитися лише за годину – дві після того, як Сонце зникне за обрієм.

Сріблясті хмари. Джерело: Irina Egorova

Період видимості сріблястих хмар

У північній півкулі сріблясті хмари спостерігаються в період з травня по вересень на широтах від 43° до 65°. У цей час навіть опівночі Сонце не опускається дуже глибоко під обрій, і його промені освітлюють мезосферу, роблячи видимими сріблясті хмари. На більш високих широтах цей феномен неможливо побачити через полярний день. На нижчих же широтах Сонце опускається занадто низько, унеможливлюючи спостереження сріблястих хмар.

Чи можна заздалегідь передбачити появу сріблястих хмар?

Не можна. Тоді як астрономи можуть зробити приблизний прогноз можливої появи полярних сяйв, передбачити заздалегідь появу сріблястих хмар неможливо. Єдиний спосіб — орієнтуватися на сусідні регіони, де вже зайшло Сонце, і де місцеві спостерігачі можуть підтвердити або спростувати появу сріблястих хмар.

Сріблясті хмари. Джерело: metoffice.gov.uk

Загадка сріблястих хмар

Зі сріблястими хмарами пов’язана одна давня загадка. Річ у тім, що перші підтверджені повідомлення про їхнє спостереження датовані лише 1885 роком. І, враховуючи помітність сріблястих хмар, це дуже дивно.

Сріблясті хмари: вид із космосу. Джерело: NASA

У зв’язку з цим деякі вчені припускають, що сріблясті хмари є досить молодим феноменом. Можливо, їхня поява пов’язана з процесами глобальної зміни земного клімату. Деякі дослідження вказують на зв’язок між викидами метану та зростанням концентрації водяної пари в мезосфері, що сприяє появі хмар.

Так це чи ні, але сріблясті хмари становлять значний науковий інтерес. Вони виникають у маловивченому регіоні земної атмосфери. Літаки й аеростати не можуть піднятися на висоту 80 км, тоді як супутники не можуть туди опуститися. Тому вчені активно досліджують сріблясті хмари, сподіваючись краще розібратися в процесах, які відбуваються в земній мезосфері. Наприклад, їх використовують для визначення характеру руху повітряних мас. Виявилося, що сріблясті хмари пересуваються винятково швидко. Їхня середня швидкість становить близько 28 м/c. Подальше вивчення сріблястих хмар напевно піднесе нам ще чимало відкриттів.


Дивіться також:

Кольори Антарктиди: перламутрові хмари 

Related posts

Leave a Comment