Україна очолила Комісію зі збереження морських живих ресурсів Антарктики

В Австралії завершилось 41-е засідання Комісії зі збереження морських живих ресурсів Антарктики, під час якого Україна прийняла головування в цій організації. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Комісія (Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources, CCAMLR) займається питаннями захисту та контролю вилову морських живих ресурсів у регіоні, адже Антарктика важлива не тільки для наукових досліджень стану всієї Планети, а й для рибного промислу.

Головування України триватиме 2 роки: до осені 2024-го. Важливо, що наша держава вперше очолила CCAMLR з часу набуття членства в організації (1994 р.). Новим головою Комісії став Віталій Цимбалюк – український дипломат, донедавна Посол України в Республіці Чилі, з яким НАНЦ має багаторічний досвід плідної співпраці у сфері логістики українських антарктичних експедицій і забезпечення роботи Української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Чому це важливо для України? Насамперед, це можливість відстоювати свої наукові та рибогосподарські інтереси в Антарктиці. Зокрема, створення морських охоронних районів (МОР):

  • в районі Антарктичного півострова (саме тут розташована українська станція «Академік Вернадський», і це була ініціатива України, схвалена Комісією 2019 року);
  • в районі Моря Ведделла;
  • у Східній Антарктиці.

Для орієнтації, загальна площа цих трьох територій приблизно дорівнює площі Індії та Пакистану разом узятих. Створення згаданих зон сприятиме виконанню глобального зобов’язання перетворити 30% земної суші та океанів в охоронювані території до 2030 року, а головне – дозволить значно захистити морських мешканців Південного океану: китів, тюленів, пінгвінів тощо.

На жаль, на цьому засіданні жодна з пропозицій щодо створення нових МОР не була підтримана Комісією внаслідок заперечень з боку Росії та Китаю, але робота в цьому напрямку триватиме.

Окрім того, для екологічних, океанологічних та біологічних досліджень у морських водах Антарктики планується залучити український науково-дослідний криголам «Ноосфера».

Також Україна продовжує бути представленою у Південному океані своїм рибальським флотом на двох видах промислу – іклачів та антарктичного криля, що залишає для нас Антарктику важливим рибопромисловим регіоном. Рибальство тут здійснюється відповідально, згідно з міжнародно розподіленими лімітами, із зобов’язанням проведення наукових досліджень морських ресурсів. Слід зазначити, що в довоєнні часи вилов в Антарктиці українськими рибалками перевищував весь вилов риби в Чорному і Азовському морях, а також річках України.

Наступне засідання CCAMLR, яке матиме статус позачергового, спеціально присвяченого питанням створення нових МОР, відбудеться вже навесні 2023 року у Чилі. Захід пройде під головуванням українського очільника Комісії.

Пишаємося, що навіть у складних умовах війни Україна робить активний внесок у збереження антарктичних морських екосистем і відстоює власні інтереси на міжнародній арені.


Читайте також:

Охорона природи Антарктики

Коаліція з розширення морських природоохоронних територій в Антарктиці

Стратегічний вимір. Полярні інтереси України

Комісія зі збереження морських живих ресурсів Антарктики створює Загальний фонд нарощування потенціалу

 

Related posts

Leave a Comment