Цими днями в рамках співпраці між Академічним ліцеєм “Європейський” Лубенської міської ради Полтавської області і науковим відділом Національного природного парку “Нижньосульський” відбулася зустріч учнів старших класів ліцею з керівником цього відділу природного парку Олександром Леонідовичем Савицьким.
Заповідники створюються для збереження природних комплексів у природному стані, а також для наукових досліджень та екологічного моніторингу. Природно-заповідний фонд Полтавської області налічує 384 території та об’єкти загальною площею 142 426,8715 га, що становить 4,95 % загальної площі області, розповів учням учений.
«Регіон, де нам випала доля проживати є аграрним. Оскільки, саме тут під впливом природних чинників за багато мільйонів років природної історії сформувалися одні з найкращих найродючіших ґрунтів у світі. Це є нашим природним багатством з одного боку, а також і нашою бідою з іншого. Мається на увазі екологічною бідою. Під впливом антропогенного навантаження і розвитку різних форм аграрного виробництва наші природні екосистеми втрачають свою природність. Їх стає все менше і менше», – зазначив Олександр Савицький.
З 23 червня 2022 року Україна має статус країни кандидата на вступ до Європейського Союзу. Це означає, що всі види майбутньої наукової і господарської діяльності потрібно планувати у відповідності до Європейського зеленого курсу (European Green Deal). Європейський зелений курс – це комплекс заходів, який визначає політику ЄС на найближчі роки у таких сферах як клімат, енергетика, біорізноманіття, промислова політика, торгівля тощо. Основна мета цього курсу – перехід Європи до кліматично-нейтрального континенту до 2050 року. В положенні про цей курс прописано, що на Європейському континенті повинно стати більше заповідних територій – 30% суходолу і 30% моря мають стати заповідними. Це актуально і для нашої країни, тому площі заповідних територій будуть збільшуватися.
В Пониззі річки Сула розташований Національний природний парк «Нижньосульський», який бере участь у реалізації сучасних міжнародних програм з охорони природи, що трактують основні принципи збереження та відтворення біологічного різноманіття.
А найбільшим заповідником на Землі є Антарктида, яка є цілим континентом, що повністю знаходиться в охоронюваній зоні. Про історію дослідження цього континенту, про роль українських вчених у вивченні його природи йшла мова в подальшій лекції ученого.
Антарктида є повністю заповідним континентом, де не передбачено територіальної належності жодній країні, а дозволена лише наукова діяльність та обмежений туризм. Зараз на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” зимує 30-та Українська антарктична експедиція, яка працює з березня 2025 по квітень 2026 року. У складі експедиції 13 учасників та учасниць, серед яких 8 вчених та 5 представників команди життєзабезпечення.
На зустрічі згадали також унікальну виставку «Кольори білого контенту» Сергія Глотова – біолога 27-ї та 28-ї Українських антарктичних експедицій, яка нещодавно експонувалася в офісі Національного природного парку “Нижньосульський”.
«Сподіваюсь, що ця зустріч захопила дітей мріями про роботу в природі, заради вирішення екологічних проблем, а може й на далекому білому континенті, і в майбутньому ми побачимо когось із них серед українських полярників та полярниць», – підсумував Олександр Савицький.
Організувала і провела зустріч учитель біології Олена Федорівна Прозоровська.
За інформацією керівника науково-дослідного відділу НПП “Нижньосульський” Олександра Савицького.
Читайте також:
Чи стане повоєнне відновлення України зеленим?
Мандрівка Прип’ятським краєм і транскордонні річкові проблеми України