Криголам “Ноосфера” закінчив третій антарктичний сезон

Український науково-дослідницький корабель «Ноосфера» завершив третій антарктичний сезон. Пізно ввечері 8 травня 2024 року він пришвартувався у порту Кейптауна. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Це був найдовший антарктичний сезон «Ноосфери» з найбільшою науковою програмою. Він почався 17 листопада 2023 року за маршрутом Кейптаун – острів Кінг-Джордж (польська антарктична станція  ім. Генрика Арцтовського) – острів Галіндез (українська антарктична станція «Академік Вернадський»). Криголам доправив вантажі та учасників експедицій, зокрема загін технічних фахівців для модернізації української станції. Відтак прибув у порт Пунта-Аренас (Чилі). Капітаном цього рейсу був Олександр Гришко.

Знову до Антарктики судно вийшло 15 березня 2024 року. На його борту була команда річної 29-ї Української антарктичної експедиції, вантажі для її зимівлі, а також науковці сезонної експедиції з України та інших країн. Капітаном цього рейсу став Павло Панасюк.

Саме в цій частині – дорогою до «Вернадського», в районі станції та на шляху назад – з борту «Ноосфери» було виконано багато досліджень. Зокрема:

  • відібрано зразки донних осадів для продовження вивчення геологічної історії Землі, насамперед зміни клімату;
  • вперше відібрано зразки морської фауни з дна Південного океану (у співпраці з польськими колегами);
  • зібрано унікальний матеріал для дослідження акустичної комунікації рідкісних китів – південних плавунів;
  • відібрано зразки крилю та фітопланктону для важливого міжнародного дослідження щодо розповсюдження силіконів в Антарктиці;
  • відібрано цікаві з точки зору порівняльного дослідження проби ізольованих популяцій прісноводних безхребетних та судинних рослин, а також гірських порід з о. Десепшен та о. Крістін, бухта Артура.

Знову до Чилі «Ноосфера» прибула 13 квітня, доправивши туди учасників річної 28-ї УАЕ та сезонної експедиції. У цьому переході криголаму довелося долати сильний шторм у протоці Дрейка з висотою хвиль до 10 м та швидкістю вітру до 35 м/с.

Відтак судно вчергове вирушило до Антарктики – до острова Кінг-Джордж для ротації полярників на польській станції «Арцтовський». Звідти «Ноосфера» взяла курс на Кейптаун, куди успішно дісталася 8 травня.

Як і минулого разу, нинішня експедиція «Ноосфери» була спільною українсько-польською і частково фінансувалася Польською антарктичною програмою.

«Навіть в умовах повномасштабної війни ми не лише підтримуємо, а й розвиваємо діяльність нашого наукового флагмана. Цього разу маємо і забезпечення логістики, і міжнародну співпрацю, і найбільшу програму досліджень. З усмішкою згадую слова скептиків про “іржаве корито, що стоятиме в порту”. “Ноосфера” блискуче відпрацювала третій антарктичний сезон, за що вдячний обом її екіпажам», – зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.

Судно лишатиметься у порту Кейптауна до наступного антарктичного сезону. Повернення “Ноосфери” в Україну планується після завершення повномасштабного вторгнення рф.


Читайте також:

Криголам «Ноосфера» біля берегів Антарктиди

Два роки тому криголам «Ноосфера» вирушив у перший рейс під українським прапором

Криголам «Ноосфера» прибув до станції «Академік Вернадський»

Криголам «Ноосфера» дістався польської антарктичної станції ім. Генрика Арцтовського

Криголам «Ноосфера» розпочав тертій антарктичний сезон

Криголам «Ноосфера» відповідає вимогам міжнародних кодексів та конвенцій

Related posts

Leave a Comment