Цієї антарктичної зими метеорологи на станції «Академік Вернадський» продовжують вивчати атмосферу за допомогою радіозондів, повідомляє фб-сторінка НАНЦ.
Спеціальний датчик кріпиться до кулі, наповненої гелієм. Куля піднімає датчик на висоту близько 20 км, і весь цей час він вимірює низку параметрів, зокрема температуру та вологість повітря, швидкість і напрямок вітру. Дані в режимі онлайн передаються на землю через антени та радіоприймач.
Саме завдяки такому дослідженню вдалося простежити формування «атмосферної ріки» над нашою станцією 16-17 липня цього року, коли відбулося різке потепління. У цей період українські вчені запустили в небо 6 радіозондів.
Валентина Гарбарчук, метеорологиня 29-ї української антарктичної експедиції, зазначає: «Запускаємо радіозонди втрьох через складні погодні умови, снігопад і пориви вітру до 22 м/с. Тож це непросте завдання». На фото – останній, шостий запуск, коли погода трохи покращилась.
Як часто запускають радіозонди на станції «Академік Вернадський»? Наразі це дослідження не є регулярним. Радіозонди запускають що шість годин під час інтенсивних опадів. Це важливо для вивчення та розуміння характеристик погодних умов, хмар та опадів в регіоні, а також впливу таких екстремальних опадів в районі станції.
Поки що даних радіозондування зі станції «Академік Вернадський» немає у відкритому доступі. Їх використовують наші метеорологи для вивчення специфічних випадків самостійно чи у співпраці в межах міжнародних проєктів (наприклад, глобальної ініціативи «Рік полярного прогнозування» (YOPP), про яку ми розповідали раніше).
У майбутньому НАНЦ планує розширити програму радіозондування, зробивши її регулярною. Тоді радіозонди запускатимуть один-два рази на добу, а дані надсилатимуть напряму в мережу Всесвітньої метеорологічної організації (тобто вони будуть у відкритому доступі).
За інформацією Валентини Гарбарчук та Анастасії Чигаревої.
Фото: Олександр Мацібура.
Читайте також:
Українські полярники запустили понад 60 радіозондів, отримавши унікальні дані для світової науки
Кількість опадів в районі Антарктичного півострова зростатиме – нове дослідження
Над українською антарктичною станцією запустили радіозонди
2022 – Рік полярного прогнозування