Сорок років тому, 17 лютого 1980 року, поляки Лєшек Ціхи та Кшиштоф Вєліцький стали першими людьми, котрі взимку зійшли на Еверест. Це була поворотна експедиція в історії світового гімалаїзму, яка відкрила епоху зимового сходження на восьмитисячники. Про це нагадує українська редакція Польського радіо.
17 лютого 1980 року, о 14:25 двоє польських альпіністів піднялися на найвищу гору світу (8848 метрів над рівнем моря). Дорога на вершину пролягала класичним шляхом, яким Джомолунґму підкорювали гімалаїсти влітку. 20-особовою експедицією керував Анджей Завада, один з піонерів польського зимового гімалаїзму.
Лєшек Ціхи так згадував цю експедицію: «Коли ми їхали в цю експедицію, то розуміли, що шанси підкорити вершину – невеликі. Нашого керівника, Анджея Заваду, тоді запитували журналісти – а чому ви на перше зимове сходження вибрали найвищу гору світу? Анджей відповідав – ну знаєте, шанси підкорити восьмитисячник взимку є мінімальними. Але історичність миті підкорення Евересту, ми, безперечно, розуміли. У вухах ще відлунювали слова Гілларі, мовляв, взимку вище рівня 7 тисяч метрів не те, що піднятися неможливо, а що там просто немає жодної можливості життя».

Другий поляк, котрий став 17 лютого 1980 року на вершині найвищої гори світу, Кшиштоф Вєліцький, наголошував, що цією експедицією жила вся Польща: «Лідер експедиції, Анджей Завада, зумів зібрати всю команду довкола мети. Ми всі хотіли здобути гору, але не для себе, а для людей, для поляків, для Польщі. Можливо, це звучить пафосно, але так було. І на піку ми розгорнули біло-червоний прапор, наш, польський прапор».
На вершині Евересту поляки були 40 хвилин. Там вони залишили розарій від папи римського Івана Павла ІІ і хрестик, присвячений пам’яті польського оператора Станіслава Ляталли, котрий загинув під час експедиції в Гімалаї. Перше зимове сходження на Джомолунґму відкрило епоху «льодових воїнів» – чергові зимові підкорення польськими гімалаїстами восьмитисячників.
Перше літнє сходження на Еверест відбулося у 1953 році. Першими людьми, які піднялися на найвищу гору світу, були новозеландець Едмун Гілларі та непалець Тензінг Норгай.
Джерело: Polskie Radio
Більше: Репортаж TVN