Минає сорок років від першого зимового сходження на Еверест

Сорок років тому, 17 лютого 1980 року, поляки Лєшек Ціхи та Кшиштоф Вєліцький стали першими людьми, котрі взимку зійшли на Еверест. Це була поворотна експедиція в історії світового гімалаїзму, яка відкрила епоху зимового сходження на восьмитисячники. Про це нагадує українська редакція Польського радіо.

17 лютого 1980 року, о 14:25 двоє польських альпіністів піднялися на найвищу гору світу (8848 метрів над рівнем моря). Дорога на вершину пролягала класичним шляхом, яким Джомолунґму підкорювали гімалаїсти влітку. 20-особовою експедицією керував Анджей Завада, один з піонерів польського зимового гімалаїзму.

Лєшек Ціхи так згадував цю експедицію: «Коли ми їхали в цю експедицію, то розуміли, що шанси підкорити вершину – невеликі. Нашого керівника, Анджея Заваду, тоді запитували журналісти – а чому ви на перше зимове сходження вибрали найвищу гору світу? Анджей відповідав – ну знаєте, шанси підкорити восьмитисячник взимку є мінімальними. Але історичність миті підкорення Евересту, ми, безперечно, розуміли. У вухах ще відлунювали слова Гілларі, мовляв, взимку вище рівня 7 тисяч метрів не те, що піднятися неможливо, а що там просто немає жодної можливості життя».

Лєшек Ціхи та Кшиштоф Вєліцький після сходження на Еверест взимку. Фото: архів Кшиштофа Вєліцького

Другий поляк, котрий став 17 лютого 1980 року на вершині найвищої гори світу, Кшиштоф Вєліцький, наголошував, що цією експедицією жила вся Польща: «Лідер експедиції, Анджей Завада, зумів зібрати всю команду довкола мети. Ми всі хотіли здобути гору, але не для себе, а для людей, для поляків, для Польщі. Можливо, це звучить пафосно, але так було. І на піку ми розгорнули біло-червоний прапор, наш, польський прапор».

На вершині Евересту поляки були 40 хвилин. Там вони залишили розарій від папи римського Івана Павла ІІ і хрестик, присвячений пам’яті польського оператора Станіслава Ляталли, котрий загинув під час експедиції в Гімалаї. Перше зимове сходження на Джомолунґму відкрило епоху «льодових воїнів» – чергові зимові підкорення польськими гімалаїстами восьмитисячників.

Перше літнє сходження на Еверест відбулося у 1953 році. Першими людьми, які піднялися на найвищу гору світу, були новозеландець Едмун Гілларі та непалець Тензінг Норгай.

Джерело: Polskie Radio

Більше: Репортаж TVN

Related posts

Leave a Comment