Навіщо в Індії будують крижані вежі

Працюючи в Південній Азії, фотографиня, письменниця й дослідниця журналу National Geographic Араті Кумар-Рао документує зміни ландшафту, спричинені зміною клімату. У цьому матеріалі для BBC Україна вона розповідає, як руйнація довкілля впливає на життя Ладакху – історичної області Індії. Що чекає на її мешканців, які живуть поряд з Гімалайськими льодовиками, які забезпечують їх водою й тануть швидше, ніж будь-коли раніше?

Снігопади в Ладакху

Снігопади в Ладакху стають все більш непередбачуваними, і це негативно впливає на сільське господарство регіону. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Жителі Ладакху досі пам’ятають ніч проти 5 серпня 2010 року. Тоді за дві години околиці адміністративного центру цього пустельного регіону, міста Леха, вкрила річна норма опадів.

Стіна рідкого бруду змивала все на своєму шляху, поховавши під багатометровим шаром кілька сотень людей, яких так і не знайшли.

Регіон Ладакх
Тваринництво залишається одним з головних видів господарської діяльності жителів Ладакху. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Але повінь 2010 року була лише початком. За нею прийшли інші, у 2012-му, 2015-му та остання — у 2018 році. Експерти пояснюють це кліматичними змінами.

Ладакх
Навесні у Ладакху з’являються болотисті луки. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Раніше в Ладакху був стійкий природний цикл: талі сніги живили болотисті луки, де навесні паслася худоба й харчувалися дикі тварини, а люди користувалися водою з льодовиків, які танули доволі повільно.

А тепер сніг випадає непередбачувано.

Ладакх
Багато пастухів через непередбачувану погоду кидають свою роботу. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO
Ладакх
Весна і літо завжди були врожайними в Ладакху. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

За останні 40 років середня зимова температура в регіоні піднялася приблизно на 1°C, снігопади стали непередбачуваними, льодовики відступили далі до вершин гір або зовсім зникли.

Ладакх
Весна 2023 року (ліворуч) була значно менш сніжною, ніж у 2019 році. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Араті Кумар-Рао вперше відвідала Ладакх у 2018 році, а коли вона повернулася туди навесні цього року, картина разюче відрізнялась.

Сніг почав танути швидше, і до весни у місцевих жителів було зовсім мало води. Льодовики відступили в гори й почали танути значно пізніше.

А родюче плато із зазвичай пишною рослинністю стало сухим і пустельним. Вода не прийшла й на луки. Тримати великі стада кашмірських гірських кіз стало нерентабельно, і багато пастухів вирішили змінити роботу й вирушити в інші місця.

Залишають Ладакх і фермери, які традиційно вирощували там ячмінь і абрикоси.

Ладакх
Вирощувати абрикоси за умов посухи стає все важче. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO
Ладакх
Ладакх традиційно славиться своєю курагою. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

І все ж таки, попри різкі кліматичні зміни, надія залишається.

Навесні 2019 року Араті зустріла в Ладакху інженера на ім’я Сонам Ванчук, який розповів їй, як, проїжджаючи навесні повз міст, він помітив під ним велику гору снігу, який не розтанув. Тоді йому спало на думку, що воду можна зберігати в крижаних вежах.

Сонам Ванчук
Сонам Ванчук хоче допомогти сусідам. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO
Трубопровід
Щоб провести воду з гір, довелося прокладати цілий трубопровід. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Щоб в селян навесні була вода, Ванчук запропонував заморозити її ще під час зими.

Причому заморожувати воду він вирішив у вигляді конусоподібних веж, тому що це дає можливість зберегти максимальний обсяг льоду при мінімальній площі поверхні.

Крижана вежа
Зараз по всьому плато можна побачити ось такі крижані вежі-ступи. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Після того, як вода надходить у долину з гірських струмків, її закачують у вертикальну трубу з вузьким соплом, з якого вона розпорошується дрібними бризками. Вони швидко замерзають, оскільки вночі температура може опускатися до -30°C. Поступово крига починає наростати, утворюючи конус.

Крижана вежа
Споруджувати крижані вежі допомагають діти з місцевих шкіл. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Ці вежі, що досягають 30 метрів у висоту, стали популярними у всьому регіоні. Вони забезпечують населення водою, яку природні джерела більше не дають.

Місцеві називають їх ступами за аналогією з місцями медитації буддисті. І змагаються між собою за право назвати свою ступу найвищою.

Ладакх
Жителі Ладакху щосили опираються кліматичним змінам. ФОТО: ARATI KUMAR-RAO

Вперше в історії в Індії та її сусідів, Пакистану й Китаю, з’явився спільний ворог: кліматичні зміни.

Related posts

Leave a Comment