Завдяки дослідженню українських лікарів на станції «Академік Вернадський» встановлено, від чого залежить тип адаптації полярників до антарктичних умов. Це дасть змогу прогнозувати успішність їхньої адаптації в майбутньому, повідомляє фб-сторінка НАНЦ.
Результати дослідження були опубліковані в науковому журналі Polar Biology (видавництва Springer Nature) у статті Immune accentuations as a prognostic factor for adaptation in Antarctic conditions (Імунні акцентуації як прогностичний фактор адаптації в умовах Антарктики).
Її провідні автори — Євген Дубровський та Борис Донськой, Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМНУ. Співавтори — Ірина Козерецька, заступниця директора НАНЦ та чотири полярники, які працювали лікарями на станції «Академік Вернадський». Це Ігор Дейнека (25-та УАЕ), Андрій Хитрий (26-та УАЕ), Василь Матковський (27-ма УАЕ) та Дмитро Мартиненко (28-ма УАЕ). Троє з них після повернення з Антарктики стали до лав ЗСУ і працювали над статтею вже безпосередньо на фронті — між наданням медичної допомоги бійцям.
Протягом року антарктичної експедиції кожен з лікарів спостерігав за станом здоров’я членів команди та аналізував скарги на погане самопочуття. В результаті було визначено два типи адаптації організму до нових умов: сприятлива (відсутність скарг) та несприятлива (численні скарги на стан здоров’я).
Також протягом усієї експедиції кожен з лікарів брав в її учасників проби крові, центрифугував їх для отримання плазми, маркував, а потім заморожував до -80 С°. Згодом ці зразки аналізували в Україні.
Дослідження тривало 5 років. Його результати засвідчили, що зимувальники зі сприятливим і несприятливим типами адаптації мали різні значення показників імунної системи. Тож у майбутньому за цими значеннями можна буде прогнозувати успішність адаптації людини до нових умов.
Окремо досліджували рівень кортизолу — гормону стресу, який допомагає організму справлятися з навантаженнями. Виявилося, що його рівень змінювався однаково в усіх зимівників, попри тип адаптації. В першій чверті експедиції він значно підвищувався, далі коливався, але лишався високим. Після закінчення експедиції рівень кортизолу в полярників повертався до вихідного рівня (крім тих, хто повернувся у березні 2022 року).
Читайте також:
Ігор Дейнека: Нудьгувати не доводиться
Як пандемія та ізоляція впливають на психіку. Антарктичний досвід
Ірина Козерецька: «Антарктида як верифікація людини»
Артем Джулай. Гортаючи антарктичний щоденник
Британка Пріт Чанді побила світовий рекорд самостійної полярної експедиції