Результати дослідження українських антарктичних лікарів дозволять прогнозувати успішність адаптації людини до нових умов

Завдяки дослідженню українських лікарів на станції «Академік Вернадський» встановлено, від чого залежить тип адаптації полярників до антарктичних умов. Це дасть змогу прогнозувати успішність їхньої адаптації в майбутньому, повідомляє фб-сторінка НАНЦ.

Результати дослідження були опубліковані в науковому журналі Polar Biology (видавництва Springer Nature) у статті Immune accentuations as a prognostic factor for adaptation in Antarctic conditions (Імунні акцентуації як прогностичний фактор адаптації в умовах Антарктики).

Її провідні автори — Євген Дубровський та Борис Донськой, Всеукраїнський центр материнства та дитинства НАМНУ. Співавтори — Ірина Козерецька, заступниця директора НАНЦ та чотири полярники, які працювали лікарями на станції «Академік Вернадський». Це Ігор Дейнека (25-та УАЕ), Андрій Хитрий (26-та УАЕ), Василь Матковський (27-ма УАЕ) та Дмитро Мартиненко (28-ма УАЕ). Троє з них після повернення з Антарктики стали до лав ЗСУ і працювали над статтею вже безпосередньо на фронті — між наданням медичної допомоги бійцям.

Протягом року антарктичної експедиції кожен з лікарів спостерігав за станом здоров’я членів команди та аналізував скарги на погане самопочуття. В результаті було визначено два типи адаптації організму до нових умов: сприятлива (відсутність скарг) та несприятлива (численні скарги на стан здоров’я).

Також протягом усієї експедиції кожен з лікарів брав в її учасників проби крові, центрифугував їх для отримання плазми, маркував, а потім заморожував до -80 С°. Згодом ці зразки аналізували в Україні.

Дослідження тривало 5 років. Його результати засвідчили, що зимувальники зі сприятливим і несприятливим типами адаптації мали різні значення показників імунної системи. Тож у майбутньому за цими значеннями можна буде прогнозувати успішність адаптації людини до нових умов.

Окремо досліджували рівень кортизолу — гормону стресу, який допомагає організму справлятися з навантаженнями. Виявилося, що його рівень змінювався однаково в усіх зимівників, попри тип адаптації. В першій чверті експедиції він значно підвищувався, далі коливався, але лишався високим. Після закінчення експедиції рівень кортизолу в полярників повертався до вихідного рівня (крім тих, хто повернувся у березні 2022 року).


Читайте також:

Ігор Дейнека: Нудьгувати не доводиться

Як пандемія та ізоляція впливають на психіку. Антарктичний досвід 

Наталя Бабій: При відборі кандидатів в антарктичну експедицію на перше місце слід ставити психологічну сумісність 

Ірина Козерецька: «Антарктида як верифікація людини» 

Артем Джулай. Гортаючи антарктичний щоденник 

Британка Пріт Чанді побила світовий рекорд самостійної полярної експедиції 

Related posts

Leave a Comment