Температурний рекорд на станції «Академік Вернадський»

Цього тижня на українській антарктичній станції «Академік Вернадський» був зареєстрований температурний рекорд +12,7 С°. Про це, за інформацією метеорологів Олександра Надточія, Дениса Пишняка та Анастасії Чигаревої, повідомляє фб-сторінка НАНЦ.

Як зазначає Олександр Надточій, метеоролог 26-ї Української антарктичної експедиції, попередній рекорд був зафіксований 1985 року, і він становив +11,7 С°. Водночас аномальні температури були відзначені й на інших антарктичних станціях на острові Кінг Джордж, що розташований північніше станції «Академік Вернадський».

Науковці пов’язують таке потепління з явищем «атмосферної ріки» і посиленим ефектом «гірського фену».

Атмосферна ріка – це вузька смуга з високою концентрацією атмосферної вологи, яка швидко переносить теплі маси повітря та вологи з тропіків в Антарктиду. Власне, цьому присвячені спільні дослідження французького та українських метеорологів, які зараз тривають на українській антарктичній станції в межах всесвітньої ініціативи «Рік полярного прогнозування», про що ми повідомляли раніше.

Ефект «гірського фену» – це сильний теплий вітер з гір. У той час, коли на українській станції був зареєстрований температурний рекорд, сила вітру була досить висока – 27,9 м/c. Причиною розвитку цього ефекту є утворення опадів над горами (від чого повітря втрачає вологу і нагрівається). Оскільки внаслідок посилення глобального потепління очікується збільшення кількості опадів в полярних районах, то й інтенсивність фенів надалі посилюватиметься.

Такі температурні рекорди насторожують, адже вони є одним зі свідчень зміни клімату. Нагадаємо, що в грудні на українській станції був зафіксований інший рекорд – висота снігового покриву сягнула 3 м.

Погоду в районі станції «Академік Вернадський» можна відслідковувати онлайн на сайті НАНЦ.

Фото: Андрій Зотов та Анна Соіна.


Читайте також:

На станції «Академік Вернадський» почали роботу французькі дослідники 

2022 – Рік полярного прогнозування

 

Related posts

Leave a Comment