Виходить друком український нон-фікшн про Антарктиду

“Видавництво старого лева” оголосило про вихід книги письменника і журналіста Маркіяна Прохаська, який перебував на станції “Академік Вернадський” під час сезонної експедиції у 2019 році. Книга вже у друкарні і скоро потрапить на полиці книжкових крамниць.

“Мрія про Антарктиду” – так називається книжкова новинка – розповідає про здійснення мрії автора і його історію та пригоди в Антарктиді. Проте це – лише основа для сюжету. Книга розповідає про набагато більшу мрію: бажання цілої країни повернутися в Антарктиду і те, як українцям на початку незалежності таки вдалося це здійснити. У книзі є присвята: “Поверненню України в Антарктику”.

Крім історії здобуття колишньої британської станції “Фарадей” у книзі є розділи, що присвячені пошукам Невідомої Південної Землі, відкриттю Антарктиди і суперечкам навколо того, хто ж з першопрохідців був першим. Також у “Мрії про Антарктиду” читач знайде історію досягнення Південного полюса і розділ про Антона Омельченка. Працюючи над розділами про події 200-річної та 100-річної давнини, автор консультувався із дослідником історії Арктики та Антарктиди, кандидатом біологічних наук Василем Придатко-Доліном. Загалом, історії присвячено 7 із 62 розділів (також у книзі є короткі “Передмова”, “Вступ”, “Епілог”, “Подяки” та “Бонуси”).

По декілька окремих розділів присвячено також правовому статусу Антарктики та питанню зміни клімату. Під час роботи над цими розділами автор консультувався із юристом Ярославом Іваницьким, завідувачем відділу міжнародного науково-технічного співробітництва НАНЦ Андрієм Федчуком, кліматологинею Світланою Краковською. Ще один з розділів повністю присвячено питанню вивчення космосу із Антарктиди, зауваги і поради до якого погодився дати директор Львівської астрономічної обсерваторії Богдан Новосядлий. Попри серйозність тем, розділи написані у форматі сторі-теллінгу, щоб резонувати зі стилем основної сюжетної лінії книги.

Крім цього, “Мрія про Антарктиду” розповідає про еволюцію зв’язку в Антарктиді: від 100 слів на місяць до безлімітного інтернету; про українську антарктичну кухню: від того, що готували на станції у сезон 2019 року – до вражень британців від кількості картоплі, яку привезли українці на першу самостійну зимівку; про особливість мандрування яхтою через протоку Дрейка, відмінність Південного океану та мальовничі острови Антарктики; про тварин Антарктиди, побут на станції “Академік Вернадський” та особливість виборів у найвіддаленішому куточку України в світі.

Автор намагався зробити текст книги якомога більш різноплановим, об’єктивним та цікавим. Тож власні спостереження письменника та факти, отримані ним з інтерв’ю та коментарів, доповнені інформацією з опрацьованих матеріалів на антарктичну тематику. Список посилань займає 69 сторінок (с. 548-616). Посилання (яких 773) для зручності згруповано по розділах, до яких вони відносяться. У списку – українські, англомовні та інші джерела.

Книга не обійшлася без розповіді про науковців та їхню роботу в Антарктиді. Автор працював над тим, щоб не просто описати загальні враження від того, чим займаються дослідники, але і що, як та навіщо вони досліджують. Деякі з питань, пов’язаних із наукою, вивчав та подавав у книзі опираючись на літературу. Втім, йому вдалося отримати багато інформації і від самих науковців. У книзі є, наприклад, коментарі геодезиста Ігоря Савчина, метеоролога Дениса Пішняка, біологині Марії Павловської, інженера Анатолія Андрєєва, озонометриста Олександра Полудня, біолога Ігоря Дикого, геофізика Юрія Отруби, радіофізика Олександра Швеця, біолога Андрія Утєвського та інших. Тим не менше, книга орієнтована радше на читача, який ніколи не бував у Антарктиці, проте хотів би поглибити свої знання про неї та зануритися в атмосферу цього куточка світу.

Впродовж роботи над книжкою Маркіян також опублікував окремі інтерв’ю з:

Ще до завершення книги було опубліковано також цикл матеріалів “За лаштунками глобальних змін” про зміни клімату і вплив людства на планету:

Крім того, був опублікований репортаж про подорож до Антарктиди та зі станції “Академік Вернадський” (Пункт призначення – Антарктида, станція “Академік Вернадський”), а також кілька текстів для сайту “Експедиція ХХІ” (“Про «Сельму»”, “Чуття Антарктиди”, “Еко-Нельсон” та інші).

На жаль (чи на щастя) багато інформації просто не вмістилося у книгу, хоч вона має понад 600 сторінок, тож Маркіян Прохасько тривалий час продовжує публікувати блоги на сторінках проекту у соціальних мережах. Він запевняє, що написане там – це не уривки книги, а книга становить цілісний і раніше не публікований навіть окремими уривками текст. Також він планує продовжити публікувати інтерв’ю із науковцями та спеціалістами з антарктичної станції.

Книгу, до слова, доповнює понад 40 фотографій, більшість із яких належить самому автору. Ще кілька – авторства Вікторії Іванець та Юрія Шепети. Крім того, на форзацах “Мрії про Антарктиду” можна знайти дві мапи, створені спеціально для цієї книги Ганною Євчун. Перша з карт захоплює регіон від острова Кінґ-Джордж до островів Пітт. Друга – район навколо острова Ґаліндез, на якому знаходиться українська науково-дослідна станція “Академік Вернадський”.

У доповнення до книги передбачаються бонуси, про які будуть окремі анонси на сторінках автора та видавництва.

Related posts

Leave a Comment