Конкурс «Запроси полярника до себе – 2018/2019». Як це було і що далі

У жовтні 2018 року Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) разом із Міністерством освіти і науки (МОН) започаткували проведення Всеукраїнського конкурсу серед школярів України «Запроси полярника до себе». Основною метою цього конкурсу була популяризація науки, в першу чергу популяризація діяльності людей, чия робота пов’язана з високими широтами на півдні нашої планети – зимівників української антарктичної станції «Академік Вернадський». Таких людей в Україні небагато, трохи більше, ніж 150 осіб. Але завдяки їх роботі живе і працює Українська антарктична станція «Академік Вернадський», отримуються важливі наукові дані світового рівня про метеорологічну обстановку в районі Південно-Західної Антарктики, про рівень озону, стан і кількість біотичних ресурсів в цьому регіоні, важливі геофізичні дані, проводиться важлива робота з обґрунтування заповідних територій і здійснюється пошук нових видів тварин і рослин. Окрім наукової роботи в літні місяці, полярники приймають науковців і туристів з усього світу, знайомлячи їх із роботою і побутом вітчизняних вчених.

За умовами конкурсу вимагалось, щоб діти надіслали свої мотиваційні листи на адресу Національного антарктичного наукового центру. Для підготовки таких листів був визначений один місяць. Треба сказати, що організатори не очікували такого дійсно живого інтересу від дітей, їхніх учителів і батьків. На адресу НАНЦ надходили не тільки електронні листи, а й дитячі малюнки, електронні презентації, а також справжні фільми, деякі навіть із детективним сюжетом.

Коли ж отримання мотиваційних листів було завершено, настав, мабуть, найважчий етап конкурсу. Нам треба було відібрати переможців. Як було вибирати із великої кількості листів, де майже всі креативні, цікаві і неповторні? Відбором займалися науковці Національного антарктичного наукового центру, співробітники Міністерства освіти і науки, а також деякі полярники. Рівно за місяць було вибрано по три школи з кожного міста, учасника конкурсу. Нагадаю, що до участі в конкурсі запрошувалися міста, в яких живуть українські полярники. Це Київ, Харків, Одеса, Біла Церква, Черкаси, Житомир, Львів, а також Миколаїв. Незважаючи на те, що в Миколаєві не живуть полярники, ми просто не могли не включити це місто до участі в конкурсі. Адже Миколаїв – колиска вітчизняного судноплавства і суднобудування; місто, звідки вирушали у рейси багато вітчизняних кораблів, де є музей суднобудування; місто, де отримували освіту багато українських моряків і людей, чиє життя було пов’язане із морем.

Фінал відбору шкіл-переможців відбувся напередодні Нового 2019 року. В грудні, ще до початку новорічних канікул, ми встигли відвідати лише одну київську школу. Приємно вразили наші житомирські полярники. Вони буквально за декілька днів до канікул і Нового року прийшли до всіх шкіл переможців і провели заплановані зустрічі. А пізніше, після завершення шкільних канікул, почалися зустрічі із полярниками в різних містах України. Всі вони були по-своєму неповторні і зворушливі. Діти дуже раділи таким зустрічам із людьми, що насправді працюють у високих широтах і довгий час живуть в умовах Антарктики, виконуючи свою роботу. Цікавість цих зустрічей була ще і в тому, що іноді школярам доводилось зустрічатися з людьми, які повернулися з Антарктиди декілька місяців тому, або, як це було у Львові, з людьми, що готувалися вирушити в Антарктиду за місяць-другий. Тобто не із бувалими ветеранами, які ще за далеких часів ходили морями-океанами, а з людьми які зараз працюють в Антарктиді.

Дуже часто під час зустрічей можливо було не тільки почути цікаву інформацію, але й побачити цінні наглядні матеріали, такі як мінералогічні зразки з геологічних колекцій, або гербарні зразки мохів, лишайників та рослин, що ростуть на шостому континенті, зоологічні колекції. Буквально всі зустрічі супроводжувалися унікальними відеоматеріалами із власних відео та фотоархівів полярників.

This slideshow requires JavaScript.

В ході проведення зустрічей зі школярами, співробітники Національного антарктичного наукового центру роздавали цікаві подарунки у вигляді календарів, а також науково-популярну та художню літературу, зокрема, книжку із захоплюючим сюжетом керівника прес-служби НАНЦ Володимира Бочкарьова про одну з перших вітчизняних експедицій в Антарктиду на кораблі «Горизонт» (2004). Співробітники Міністерства екології України безкоштовно надали для поширення чудові календарі 2019 року «Ми не безсилі у протидіях змінам клімату», які також були використані для нагородження шкіл-переможців. Особисто мені хочеться окремо відзначити управління освіти міст Черкаси, Біла Церква, Запоріжжя, Миколаїв, які чудово організували наші зустрічі зі школярами, допомагали автотранспортом та технікою.

Під час проведення конкурсу дуже часто виникали також цікаві незаплановані зустрічі. Так, зовсім несподівано я був запрошений у Запоріжжя на виступ до Міжнародної медіа школи. Це організація, що навчає дітей шкільного віку професії журналіста і медійника. В результаті поїздки було записано ряд цікавих інтерв’ю, надруковано декілька статей, а також була прочитана лекція в Будинку творчості молоді «Антарктида Terra Avstralis Ingognita. Українські Антарктичні дослідження, Вчора, Сьогодні і Завтра».

Дуже велика подяка всім, хто долучився і допомагав у реалізації цього проекту. Результати конкурсу дуже хороші. Тому конкурс «Запроси полярника до себе» матиме продовження і подальший розвиток. Нещодавно Національний антарктичний науковий центр та Міністерство освіти і науки оголосили про початок нового конкурсу «Запроси полярника до себе: один день життя в Антарктиді». Тож готуйтеся включатись у гру. Успіхів!

Олександр Савицький,

НАНЦ 

Related posts

Leave a Comment