Найбільш ранніми птахами, які можуть вважатися пінгвінами, є представники роду Waimanu. Їхні кістки знайдені в породах, що датуються 60-62 мільйонами років тому: лише через кілька мільйонів років після вимирання динозаврів, водних рептилій, птерозаврів тощо. Вже тоді ранні пінгвіни втратили можливість літати.
Вони мешкали на території сучасної Нової Зеландії, яка тоді з Австралією, південною Африкою та південною Америкою були відділені одна від одної лише вузькими протоками. З території тогочасної Нової Зеландії пінгвіни поширилися на узбережжя тодішніх Південної Америки та Антарктиди, яка ще не була вкрита льодовиками.
З поступовим утворенням Антарктичної циркумполярної течії та зледенінням Антарктиди, давні пінгвіни досягли значного видового різноманіття. Так, лише у еоценових (56-34 млн років тому) відкладах острова Сеймур (басейн Джеймса Росса, північна частина Антарктичного півострова) знайдено 10 видів викопних пінгвінів.
Деякі з них сягали великих розмірів, перевершуючи найбільшого нині імператорського пінгвіна. Так, за різними оцінками, висота Palaeeudyptes klekowskii становила від 1,6 до 2 метрів.
А їхніми сусідами в Південному океані були архаїчні кити-базилозавриди, а також ранні предки сучасних вусатих китів.
Хто ж зараз є найближчим родичем пінгвіна?
Наразі науці невідомі скам’янілі кістки з крейдяного періоду, що можуть безпосередньо пов’язати пінгвінів та птахів, що літають. Натомість, вчені вивчають морфологічні ознаки та геном сучасних пінгвінів та різних літаючих птахів.
У результаті цих досліджень було виявлено, що найближчими родичами пінгвінів є альбатроси, качурки та буревісники.
Використовуючи метод молекулярного годинника (він базується на тому, що еволюційно значимі зміни в структурі ДНК або білків відбуваються з постійною швидкістю), вчені дійшли висновку, що еволюційні гілки пінгвінів та буревісникоподібних розійшлися 71-68 мільйонів років тому.
Слід зазначити, що біолог 29-ї української антарктичної експедиції Світозар Давиденко, який допоміг у підготовці цього матеріалу, займається палеонтологічними дослідженнями і навіть реставрує за допомогою комп’ютерної графіки вигляд певних вимерлих видів. Тож, якщо раптом з льодовика витане скелет викопного пінгвіна, то українські фахівці зможуть відновити його вигляд.
Ілюстрації: Slack, K.E., C.M. Jones, T. Ando, G.L. Harrison, R.E. Fordyce, U. Arnason, and D. Penny. 2006. Early Penguin Fossils, Plus Mitochondrial Genomes, Calibrate Avian Evolution. Molecular Biology and Evolution 23: 1144-1155; Extinct mega penguin was tallest and heaviest ever (By Jeff Hecht) // New Scientist https://www.newscientist.com/article/dn25990-extinct-mega-penguin-was-tallest-and-heaviest-ever/; An enigmatic fossil penguin from the Eocene of Antarctica, by Piotr Jadwiszczak &Thomas Mörs // Polar Research https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17518369.2017.1291086#abstract
Джерело: фб-сторінка НАНЦ
Читайте також:
Пінгвіни мігрують все далі на південь
Велике повернення пінгвінів на острів Ґаліндез
Біля станції «Академік Вернадський» гостюють пінгвіни-поліцейські
Африканські пінгвіни спілкуються як примати
Пінгвіни користаються з розширення морської зони заборони рибальства