Завдяки “Ноосфері” та українським яхтам наші вчені розширили вивчення унікальних організмів Антарктики

Під час сезонної експедиції цього року (січень-квітень) вченим Національного антарктичного наукового центру вдалося розширити ареал дослідження наземних організмів Антарктики завдяки використанню науково-дослідницького корабля “Ноосфера”, а також підтримці українських яхт “Wind Dancer” та “Mon Coeur”. Про це повідомляє сайт НАНЦ.

Це важливо, адже більшість досліджень в Антарктиці обмежена районом розташування станції. Наприклад, станція “Академік Вернадський” розташована на о. Галіндез, і вченим для роботи доступні навколишні острови та частина материка, куди можна дістатися моторним човном (максимальна віддаленість 20-30 км).

Завдяки ж використанню криголама та яхт українські науковці змогли вивчити поширення організмів та відібрати зразки для порівняння на віддаленіших островах вздовж Антарктичного півострова.

Перший острів – Десепшен, утворений антарктичним вулканом. Після його останнього виверження (у 1970 р.) місцева екосистема досі відновлюється. Тут вчені відділу біології та екології НАНЦ досліджували поширення судинних рослин, яких в Антарктиці лише дві: щучник та перлинниця.

У січні відбувся перший у цьому сезоні візит на острів яхтами для вивчення ймовірних залишків флори, що росла тут ще до виверження вулкану. Вдруге біологи приїхали на Десепшен у березні на “Ноосфері”, щоб дослідити поширення щучника та перлинниці на нові території, які були порожніми після виверження. Також вивчали супутню рослинність.

Друга локація – в районі американської станції “Палмер”. Тут ще 2018 року наші вчені заклали дослідницький полігон для вивчення мікроклімату в місці поширення судинних рослин. Отримані звідси дані нині порівнюються з такими ж даними з району острова Галіндез та полігонів на острові Нельсон (там вони були закладені в межах чесько-української співпраці, про що ми розповідали раніше).

Цього сезону біологи НАНЦ досягли “Палмера” спершу яхтами на початку лютого, щоб замінити елементи живлення та списати дані з полігону. Повернулися вже в квітні на “Ноосфері” для нового списання даних та перевірки роботи обладнання.

Також у цьому ж рейсі криголама вчені висадилися на острові Крістін, де зібрали зразки прісноводних ракоподібних. Вони важливі для порівняльних досліджень: за цими пробами можна прослідкувати особливості поширення згаданих організмів у регіоні.

Усі зібрані матеріали тепер аналізуватимуть в лабораторіях. Ці дослідження допоможуть більше дізнатися про живий світ крижаного континенту та його реакції на різні навколишні чинники.

Національний антарктичний науковий центр висловлює подяку власнику яхт – українській компанії Paganel Studio, за надання безкоштовної підтримки наших учених в Антарктиці.

Фото: Іван Парнікоза, Марта Дзиндра, Анастасія Чигарева 


Читайте також:

Криголам “Ноосфера” закінчив третій антарктичний сезон 

Криголам «Ноосфера» прибув до станції «Академік Вернадський» 

З Києва до Антарктиди і з Антарктиди до Києва за декілька днів 

Рослинний світ та ґрунти району Аргентинських островів-півострова Київ

 

 

 

Related posts

Leave a Comment