Білі ночі в Антарктиці

Нині в районі української станції “Академік Вернадський” пізня весна і дуже довгий день. Наприклад, сьогодні сонечко тут зійшло о 03:18, а зайде о 22:50. Тож світловий день становить 19 годин 32 хв. І його тривалість зростає. Найдовший день тут настане 21 грудня – у Південній півкулі це день літнього сонцестояння. Він продовжиться 22 години 24 хвилини і 42 секунди. А замість ночі протягом 1,5 години будуть просто сутінки.

Як полярники реагують на такі умови? Як розповідає сторінка НАНЦ у Fb, вночі доводиться зашторювати вікна, а Новий рік зустрічати засвітла. Але після антарктичної зими сонце і яскраві денні пейзажі точно покращують настрій.

А ще довгий світловий день додає роботи метеорологам, зокрема, коли небо безхмарне. Тоді спеціальним приладом – аерозольним сонячним фотометром Microtops – вчені щогодини вимірюють концентрацію аерозолів в атмосфері.

This slideshow requires JavaScript.

 

Завдяки цьому дослідники з’ясовують, як змінюється кількість зважених частинок в атмосфері за день, тиждень, місяць Це важливо, адже такі аерозолі відіграють величезну роль у формуванні погоди та клімату. На основі таких вимірювань потім створюються кліматичні моделі не лише для полярних регіонів, а й для всієї Землі.

За гарної погоди влітку також наступає “гаряча пора” для озонометриста. Коли небо чисте, то вимірювань озону треба робити стільки, що науковець майже не виходить з озонового офісу, розташованого на горищі. А якщо хмар немає і на заході, і на сході сонця, то поспати досліднику не доведеться. Тоді озометрист проводить особливі вимірювання, які дають змогу побудувати вертикальний профіль розподілу озону в атмосфері.

Тож сонячна погода і тривалі дні приносять полярникам не тільки радість, а й велику кількість роботи. Але вчені зізнаються, що вона теж завжди на радість.

This slideshow requires JavaScript.

Подивитися розклад сходу і заходу сонця на станції “Академік Вернадський” можна за цим посиланням.

У підготовці матеріалу допомогли метеоролог 28-ї УАЕ Дмитро Кричун та озонометристка 25-ї УАЕ Анна Соіна.

Фото: Дмитро Кричун, Тарас Перетятко, Сергій Разумний


Читайте також:

Як українські полярники вивчають пінгвінів (відео)

Зима-2023 біля станції «Академік Вернадський» холодніша за попередню, але з мінімальною кількістю морського льоду 

Антарктичні птахи й пташенята 

«Озонова діра» над Антарктикою формується дуже рано 

Антарктика у теплих тонах 

Зимові світанки на станції «Академік Вернадський» 

 

Related posts

Leave a Comment