Над Антарктидою пролетів безпілотний літак (відео)

Безпілотний літак нещодавно піднявся в небо над Антарктидою у випробувальному польоті, який, як вважають науковці, зробить революцію в способах збирання наукових даних на вкритому льодом континенті, пише видання Фокус із посиланням на IFLScience.

Безпілотник Windracers ULTRA був розроблений під керівництвом дослідницької станції Ротера Британської антарктичної служби (Rothera Research Station, BAS). Це повністю автономний літак із розмахом крил 10 метрів. Автори проєкту зазначають, що на борту літака можна перевозити вантаж до 100 кг, водночас безпілотник може долати відстань до 1000 кілометрів. Завдяки високотехнологічній системі автопілота він може безпечно злітати, літати й приземлятися за мінімального втручання людини-оператора.

Літак був спеціально розроблений компанією Windracers для роботи в неймовірних суворих умовах Антарктиди. Наприклад, за словами розробників, якщо один із двигунів апарата вийде з ладу, літак усе ще зможе завершити політ і повернутися на базу. Він сконструйований таким чином, щоб продовжувати роботу, навіть якщо деякі компоненти пошкоджені або вийшли з ладу.

Перші випробування літака стартували на початку лютого 2024 року, і лише цього тижня він нарешті завірив перші випробувальні польоти, подолавши 720 кілометрів. Дослідники зазначають, що наразі випробування проходять добре й апарат довів, що може надійно збирати широкий спектр наукових даних.

За словами провідного вченого проєкту Тома Джордана (Tom Jordan), початкові випробування показують, що безпілотник може збирати високоякісну екологічну інформацію, яка стане корисною для цілої низки наукових дисциплін. Автори дослідження також зазначають, що надалі нова розробка візьме участь у ширшому експериментальному проєкті, метою якого є з’ясувати, чи можна використовувати подібні дрони для збору даних про навколишнє середовище на крижаному континенті.

Передбачається, що вчені використають літак для оцінки структури льодовикового покриву за допомогою бортового радара, а також залучити його в дослідженні тектонічних структур, схованих під льодами Антарктиди, — для цього використають магнітні та гравітаційні датчики.

Також камери на борту будуть використані для документування криля, який є основою харчового ланцюга, в екологічно чутливих районах. Також літак оснащений зондом атмосферної турбулентності, який вивчатиме складні процеси, що відбуваються в океані й атмосфері Антарктиди.

Зазначимо, що за межами Антарктиди автономні літаки широко використовуються вченими. Наприклад, у серпні 2022 року Airbus Zephyr S на сонячній енергії перебував у повітрі 64 дні, 18 годин і 26 хвилин — це побило рекорд найтривалішого безпілотного польоту.


Читайте також:

Готується до запуску безпілотний антарктидохід 

Вигляд Антарктиди з літака (відео пілотів)

В Антарктиді вперше приземлився Boeing 787 Dreamliner 

Рекорд у навколосвітній подорожі літаком

 

Related posts

Leave a Comment