Фотовиставка, власна марка і спілкування з Президентом: 25-річчя УАС «Академік Вернадський»

Цими днями у Києві відбулася низка заходів, присвячених 25-й річниці української антарктичної станції «Академік Вернадський».

Як ми повідомляли, в Музеї науки відкрилася інтерактивна фотовиставка, присвячена 25-річчю передачі Україні Великою Британією антарктичної станції “Академік Вернадський”.

На ній представлені фото з нинішньої, діючої експедиції, відео про природу Антарктиди, екіпірування полярника, а зустрічає відвідувачів двометровий пінгвін.

Відкриття експозиції відбулося 6 лютого 2021 року – саме в день 25-річчя передачі Україні британської антарктичної станції «Фарадей», повідомляє фб-сторінка НАНЦ. .

«Для України сьогодні дуже важливий день. 25 років існує станція “Академік Вернадський”, 25 років існує щорічна українська експедиція. Запрошую всіх відвідати антарктичну експозицію та інші виставки в Музеї науки. Закликаю молодь долучатися до всіх подій та ініціатив, які відбуваються в українській науці, зокрема, щодо досліджень Антарктиди, космосу, біологічних досліджень та наукових експериментів і в такий спосіб сприяти розвитку нас як держави в суспільно-науковому поступі», – зазначив під час відкриття Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

Антарктична фотовиставка працюватиме в Музеї науки до 21 березня цього року. Вона розміщена на другому поверсі біля сходів та в залі «Астрономія».

«Торік частина цієї експозиції розміщувалася в аеропорту “Бориспіль” та в будівлі Верховної Ради, але обидві ці локації не передбачали вільного доступу для всіх охочих. А до нас постійно зверталися школи з питанням, як же потрапити на виставку. Зараз ми її суттєво доповнили та з радістю запрошуємо школярів, вчителів, батьків та всіх, кому це цікаво. Тим паче, в цьому музеї ви зможете більше дізнатися і про науку загалом, і про антарктичні дослідження зокрема», – зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Виставка складається з 20 великих фото (зокрема, від зимівників 25-ї УАЕ, які зараз працюють на станції), 3D-фотозони, відеороликів, полярних артефактів тощо. А в холі Музею всіх зустрічає пінгвін дженту – збільшена копія тих пінгвінів, які останніми роками активно заселяють територію навколо української станції.

This slideshow requires JavaScript.

Також у 25-ту річницю української антарктичної станції «Академік Вернадський» відбулася неординарна подія: вперше глава української держави поспілкувався відео-зв’язком з полярниками, які там зараз працюють. Володимир Зеленський привітав їх з ювілеєм заснування станції. Про це повідомляє офіційний сайт Президента України.

Президент поцікавився, що держава може зробити, щоб покращити умови на станції, допомогти полярникам розвивати науку, робити якісні дослідження.

Полярники попросили Президента про власний криголам, який допоміг би здійснювати дослідження без обмежень. Володимир Зеленський наголосив, що держава зробить усе, щоб вітчизняна антарктична станція мала свій криголам. Він поставив завдання Офісу Президента та Кабінету Міністрів разом напрацювати рішення, яке дало б змогу розв’язати це питання.

This slideshow requires JavaScript.

Фото прес-служби Президента

Окрім того, Президент Володимир Зеленський вручив державні нагороди тим, хто зробив значний внесок у розвиток полярних досліджень в Україні. Зокрема, всім учасникам українських антарктичних експедицій, які шість і більше років проводили цілорічні дослідження на станції “Академік Вернадський”.

Церемонія нагородження відбулася в Офісі Президента 6 лютого 2021 року – у день 25-ліття станції “Академік Вернадський”.

“Кожна велика історія – це передусім люди, які зробили її можливою. Я дякую присутнім тут представникам української полярної спільноти, а також усім, хто в різні роки працював на станції “Академік Вернадський”. Вірю і впевнений, що історія “Вернадського”, історія “української Антарктиди” триватиме й буде тільки успішною. Дякую нашим полярникам і полярницям за їхню роботу, внесок у науку та зміцнення авторитету України у світі”, – наголосив Володимир Зеленський.

This slideshow requires JavaScript.

В Указі Президента йдеться, що за визначний особистий внесок у здійснення наукової діяльності в Антарктиці та з нагоди 25-річчя української антарктичної станції «Академік Вернадський» державними нагородами відзначені:

Орденом Князя Ярослава Мудрого ІІІ ст.

Сергій Комісаренко, у 1990-х – перший Посол України у Великій Британії, який проводив переговори та підписав Меморандум про передачу Україні станції від Британії

Орденом Князя Ярослава Мудрого V ст.

Петро Гожик (посмертно), академік НАН, засновник та перший директор Центру антарктичних досліджень (зараз НАНЦ), організатор 1-ї Української антарктичної експедиції. За нього орден отримав син Андрій Гожик

Орденом “За заслуги” ІІ ст.

Геннадій Міліневський, керівник 1-ої Української антарктичної експедиції

Микола Старинець, учасник восьми річних експедицій, у двох із них був начальником станції

Орденом “За заслуги” ІІІ ст.

Роман Братчик, учасник 1-ї, 2-ї та 8-ї річних експедицій, єдиний полярник в Україні, який провів в Антарктиці понад два роки безперервно

Олег Буданов, учасник шести річних експедицій

Богдан Гаврилюк, учасник восьми річних експедицій, керівник майбутньої, 26-ї УАЕ

Євген Дикий, директор Національного антарктичного наукового центру

Віктор Лук’ященко, учасник шести річних експедицій, у двох із них був начальником станції

Юрій Отруба, учасник шести річних експедицій, керівник нинішньої, 25-ї УАЕ

Орденом княгині Ольги ІІІ ст.

Світлана Краковська, учасниця 2-ї Української антарктичної експедиції.


До 25-ліття передачі Великою Британією Україні антарктичної станції Укрпошта випустила художній конверт та на замовлення НАНЦ виготовила “Власну марку”, лист з якою можна буде відправити зі станції “Академік Вернадський”.

Церемонія урочистого спецпогашення відбулася 6 лютого 2021 року за участі Президента Володимира Зеленського, Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета, генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського та керівника Національного антарктичного наукового центру Євгена Дикого.

This slideshow requires JavaScript.

На “Власні марці” зображено станцію “Академік Вернадський” та впізнаваний в усьому світі її символ: напис “Vernadsky” з пальмами та знаком “Victory”. Цей малюнок на резервуарі для пального, побудованого вже Україною, зробив зимівник 14-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) 2009-2010 років Павло Малов. На марковому аркуші також є найулюбленіші жителі антарктичного континенту – пінгвіни. У дизайні використані фото учасниці 24-ої УАЕ Оксани Савенко.

Марку і її наклад буде відправлено на станцію “Академік Вернадський”. Також туди буде передано художній конверт, випущений накладом 50 тисяч примірників, із відбитком штемпеля спецпогашення. Його дизайн розробив Дмитро Боровик.

“Україна святкує 25 років, як отримала антарктичну станцію, а Укрпошта відзначає 25 років, як має найвіддаленіше поштове відділення на найхолоднішому материку. І вже вчетверте станція «Академік Вернадський» буде зображена на українській філателістичній продукції. Ми презентуємо конверт, присвячений цій важливій для нашої держави та науковців даті, – підняттю синьо-жовтого прапора на Антарктичній станції «Академік Вернадський»”, – сказав генеральний директор Укрпошти Ігор Смілянський.

Пам’ятний конверт та марку на станцію доставить 26-та УАЕ, відправка якої запланована навесні цього року.

“На станції є спеціальне відділення “Укрпошти”, звідки можна відправити листівку в будь-який куточок світу. І це досить популярно серед туристів, які до пандемії постійно відвідували нашу станцію – до 5 тисяч людей за кілька місяців антарктичного літа. Сподіваємося, корона-криза скоро мине, й листи в нових конвертах з ексклюзивними марками відправлятимуться в десятки країн”, – зазначив директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Українська станція «Академік Вернадський» вже тричі була зображена на поштових марках України:


Читайте також:

До 25-річчя станції «Академік Вернадський» 

До 25-річчя станції «Академік Вернадський» (продовження)

В Україні відзначають 25 річницю антарктичної станції «Академік Вернадський»

Український музикант присвятив пісню Антарктиді

Related posts

Leave a Comment