Китай відправив на навколоземну орбіту трьох астронавтів, які почнуть заселяти нову космічну станцію. Про це повідомляє BBC Україна.
Троє астронавтів – Ні Хайшен, Лю Бомін і Тан Хонгбо – проведуть три місяці на “Тяньхе” – базовому модулі майбутньої космічної бази на низькій навколоземній орбіті (висота 380 км над Землею). Це буде найдовша китайська пілотована космічна місія.
Учора, 17 червня зранку капсула “Шеньчжоу-12” успішно покинула Землю на ракеті “Чанчжен 2F”, яку запустили з пустелі Гобі.
Фото: GETTY IMAGES
Цей запуск і місія є черговим свідченням все більшого космічного потенціалу Китаю, відзначають оглядачі. Лише за останні пів року країна змогла доправити Землю зразки породи з Місяця, а також успішно посадити марсохід на поверхню “Червоної планети” – обидві ці місії були вкрай складними та вимагали значних ресурсів.
Головне завдання для командира Ні Хайшена і його команди – запустити в дію 22-тонний модуль “Тяньхе”.
“Ми маємо облаштувати нашу нову домівку в космосі та тестувати нові технології. Тож місія непроста і перед нею стоїть багато викликів”, – розповів командир місії перед стартом.
Фото: REUTERS
Модуль “Тяньхе” є циліндром завдовжки 16,6 метрів і завширшки 4,2 метри, який запустили в космос у квітні. Це перший та головний елемент майбутньої 70-тонної китайської орбітальної бази, яка складатиметься з житлових модулів, наукових лабораторій та навіть телескопа класу “Хаббл” для вивчення космосу.
Нові модулі будуть поступово запускати з Землі та підключати протягом кількох наступних років. За цей час на “Тяньхе” регулярно доправлятимуть вантажі та нові команди космонавтів.
Китай в останні роки не приховував свої космічні амбіції. Китайці вкладають у космічні проєкти величезні кошти та стали першою країною, яка запустила автоматизований колісний ровер на зворотну сторону Місяця у 2019 році.
Китаю доводиться розраховувати виключно на свій досвід, адже країну виключили з клубу учасників Міжнародної космічної станції (МКС). США, які курують МКС разом з Росією, європейськими країнами, Канадою та Японією, не планують співпрацю з китайцями на орбіті.
Водночас Китай заявив, що готовий відкрити свою майбутню базу для проєктів інших країн. Тут, вочевидь, мова йде, перш за все, про міжнародні наукові експерименти, але у перспективі може дійти і до візитів іноземних космонавтів. Наприклад, російських, адже у минулому Москва ділилася з Пекіном космічними технологіями.
Китайський лідер Сі Цзіньпін також публічно підтримує космічні зусилля країни, а державні ЗМІ регулярно пишуть про “космічну мрію” як крок на шляху до “національного відновлення”.