Найцікавіші наукові фото березня 2024

Місячні ровери. NASA / JPL-Caltech


Журнал Nature визначив найважливіші та найкрасивіші наукові зображення березня цього року. Серед робіт, що увійшли до короткого списку редакції — наднова, яка вибухнула ще коли людські цивілізації починали зароджуватися, а також рекордно велика пожежа в Техасі, що зруйнувала сотні тисяч гектарів лісів. Окремо журнал відзначив незвичний слід у небі від зльоту ракети та тестування їзди нових місячних роверів. Чим світлини заслужили стати найкращими у березневому конкурсі — читайте далі і дивіться у цій галереї, яку публікує видання Nauka.ua.


Знімок наднової. Астрономи зробили це вражаюче 1,3-гігапіксельне зображення, використовуючи встановлену на телескопі камеру Dark Energy Camera (DECam) в обсерваторії Серро-Тололо в Чилі. На ній показано наднову Вітрила — рештки зірки, що вибухнула понад 10 000 років тому. Зображення, зроблені через кілька фільтрів DECam, кожен з яких пропускає окремі довжини хвиль світла, були об’єднані, щоб отримати яскраві кольори. Отримане фото є найвищої роздільної здатності зображення DECam на сьогодні — воно показує переплетені шлейфи пилу і газу з безпрецедентною деталізацією.

CTIO / NOIRLab / DOE / NSF / AURA

CTIO / NOIRLab / DOE / NSF / AURA


Рідкісне спостереження. Дослідники, які проводили аерофотозйомку біля узбережжя Нової Англії, помітили сірого кита (Eschrichtius robustus) під час пірнання. Вид вважався майже вимерлим в Атлантичному океані з вісімнадцятого століття. Присутність тварини можна пояснити зміною клімату: морський лід зазвичай перешкоджає цим китам перетинати Північно-Західний прохід, який з’єднує Атлантичний і Тихий океани через Північний Льодовитий океан. Але в останні кілька років прохід був значною мірою вільним від льоду під час літа у Північній півкулі.

New England Aquarium

New England Aquarium


Зубні прикраси. Ці прикраси, зроблені із зубів тварин, включаючи ведмедів, лосів і лисиць, були створені граветтськими мисливцями-збирачами — культурою, що створила відому статуетку Венери Віллендорфської. Дослідники проаналізували тисячі особистих прикрас, а також генетичні дані людей, похованих на тих же місцях. Вони виявили, що різноманітність стилів ювелірних виробів не можна повністю пояснити тим, наскільки далеко жили популяції одна від одної, та ідентифікували дев’ять окремих культурних груп, які існували в Європі між 34 000 і 24 000 років тому. Наявність цих груп узгоджується з генетичними даними попередніх досліджень. Однак нове дослідження також виявило більш тонкі закономірності, які вказують, що культура та генетика взаємопов’язані, але не ідеально узгоджуються.

J. Baker et al.

J. Baker et al.


Пожежа, що поширюється вітром. Цей знімок дерев, перетворених на попіл в окрузі Гемпхілл, штат Техас, показує наслідки пожежі в Смокхаус-Крік — найбільшої коли-небудь зареєстрованої в штаті. Пожежа охопила територію площею понад 400 000 гектарів, і на її приборкання знадобилося три тижні. Незвично тепла і вітряна погода дозволили їй швидко поширитися, що спричинило евакуацію людей і знищення будинків, ліній електропередач та іншої інфраструктури.

Adrees Latif / Reuters

Adrees Latif / Reuters


Спіраль SpaceX. Ця подібна до галактики “спіраль SpaceX” була сфотографована над Ісландією на початку березня на тлі Північного сяйва. Явище викликане сонячним світлом, що відбивається від кристалів замерзлого надлишкового палива, що викидаються ракетою, яка обертається. Ракета SpaceX Falcon 9, яка стартувала з бази Космічних сил Ванденберг у Каліфорнії, випустила понад 50 невеликих супутників на низьку навколоземну орбіту, перш ніж згоріти в атмосфері над Баренцовим морем.

Seung Hye Yang

Seung Hye Yang


Тест на водіння. Три невеликі місячні ровери пройшли ряд суворих випробувань, щоб продемонструвати свою здатність автономно їздити й функціонувати як команда без явних інструкцій від операторів. Ровери будуть залучені до майбутньої місії на Місяць і використовуватимуться для картографування і дослідження місячної поверхні за допомогою радіолокатора, що проникає в ґрунт. Щоб переконатися, що ровери можуть витримати вимоги космічних подорожей і умов, подібних до місячних, дослідники Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) піддали їх випробуванням “струшування і запікання”, з екстремальними температурами та інтенсивними вібраціями, а також контролювали їхню роботу у вакуумній камері.

NASA / JPL-Caltech

NASA / JPL-Caltech


Стародавнє мистецтво. Дослідники вважають, що настінні розписи в аргентинській печері Куева Венул 1 можуть бути на тисячі років старші, ніж вважалося раніше, що зробило б їх найстарішим печерним мистецтвом у Патагонії — регіоні, який охоплює південний край Південної Америки. Радіовуглецеве датування деяких пігментів рослинного походження, використаних для малювання абстрактних форм, свідчить, що деякі малюнки були створені до 8 200 років тому. Вчені вважають, що малюнки могли бути способом для багатьох поколінь людей обмінюватися інформацією в той час, коли дуже сухі умови в Патагонії були викликом для мисливців-збирачів.

Miguel Lo Bianco / Reuters

Miguel Lo Bianco / Reuters


Подорож автостопом. Цей знімок дрейфуючого футбольного м’яча, колонізованого вусоногими раками, став загальним переможцем премії British Wildlife Photography Awards 2024 року. “Хоча м’яч є сміттям і не повинен бути в морі, мені цікаво, яку подорож він здійснив, — говориться в конкурсній заявці фотографа Раяна Сталкера. — Спочатку він загубився, потім провів якийсь час у тропіках, де вусоногі раки мешкають, і, можливо, роки у відкритому океані, перш ніж прибути в Дорсет”.

Ryan Stalker

Ryan Stalker


Триваюче виверження. Нове виверження на ісландському півострові Рейк’янес привабило безліч глядачів, коли розплавлена лава потекла з нової наземної тріщини 16 березня і попрямувала в бік сусіднього міста Гріндавік. Дослідники уважно стежили за вулканічною активністю в цьому районі – за останні кілька місяців сталося кілька вивержень, включаючи січневе виверження, в результаті якого лава увійшла в саме місто.

Ael Kermarec / AFP

Ael Kermarec / AFP


Перекус. Фотограф Мерілін Тейлор виграла конкурс London Camera Exchange Photographer of the Year з цим нічним знімком кажана Glossophaga, який збирається поживитися бананом в Коста-Риці. “Це, мабуть, була одна з найцікавіших “зйомок”, на яких я коли-небудь була, — це було абсолютно захоплююче”, — говорить Тейлор. “Було дуже важко побачити цих крихітних кажанів, що літали, як примари”. Дослідження показують, що деякі з цих кажанів пристосовуються живитися переважно нектаром бананів, оскільки їхні природні лісові оселища замінюють плантації.

Marilyn Taylor

Marilyn Taylor

 


Дивіться також:

Міжнародний фотоконкурс Wiki Loves Earth 2023: 20 найкращих світлин року

Під загрозою зникнення. Вразливі види тварин в об’єктиві

Фото конкурсу Historic Photographer of the Year

Фото окупованих територій у конкурсі «Вікі любить Землю»

 

 

Related posts

Leave a Comment