Уявіть як ви крокуєте гірською стежкою після дощу, і кожен крок бризкає водою. Ваші черевики витримають, але що робити, коли волога, бруд, сніг чи камінці все одно пробираються всередину? Вирушаючи в похід, кожен мандрівник прагне максимально захистити себе від неприємностей. Тут на допомогу приходять туристичні бахіли – потужна деталь екіпірування, непомітний, але незамінний аксесуар для тих, хто хоче, щоб негода не псувала враження від походу. Про те, чому бахіли важливі, основні види туристичних бахіл, як їх обрати та як за ними доглядати пише Володимир Королишин на сайті Gorgany PRO.
Бахіли – це спеціальні накладки на ноги, які захищають взуття та штани від бруду, води, снігу, дрібного каміння та піску. Вони особливо корисні під час походів у дощову погоду, сніжні мандрівки або коли доводиться пробиратися через високі трави чи болотисту місцевість.
Цікаво, що бахіли мають довгу історію. Їх використовували ще військові в різних арміях світу, починаючи з XVIII століття. Вже тоді вони були важливим елементом спорядження. Військові носили шкіряні або полотняні бахіли, щоб захистити взуття від бруду та води. У сучасному світі бахіли особливо популярні серед тих, хто долає складні маршрути, тому зараз вони найчастіше асоціюються з горами та зимовими походами.
Чому бахіли важливі?
Бахіли створюють бар’єр між взуттям і зовнішнім середовищем, не даючи воді, снігу, бруду чи піску проникати всередину черевиків. Це особливо важливо у таких ситуаціях як:
Дощова погода: навіть якщо у вас водонепроникні черевики, дощ може затікати зверху, особливо під час ходьби по мокрій траві чи калюжах.
Ділянки з болотом: при переході через заболочену місцевість бахіли не дозволяють ногам забруднитися або промокнути.
Снігові маршрути: без бахіл сніг потрапляє всередину черевиків, швидко розтане і спричиняє переохолодження.
Вони працюють як додатковий шар захисту, допомагаючи зберігати тепло навколо ніг, блокують холодний вітер, який може проникати в черевики. Утеплені моделі можуть, навіть, підвищити температуру всередині взуття, що важливо при зимових походах.
Туристичні маршрути часто проходять через складні ділянки з гілками, гострим камінням, колючими рослинами. Бахіли допомагають уникнути таких проблем захищаючи штани від розривів та подряпин.
Також коли ви йдете по сипучих поверхнях (наприклад, гравійних дорогах, піщаних стежках або осипах), дрібні камінці можуть потрапляти у взуття. Це створює дискомфорт, а також може спричинити натирання і мозолі.
У лісових і степових регіонах бахіли виконують ще одну важливу функцію – вони ускладнюють кліщам доступ до шкіри. У мандрівці цей компактний і легкий аксесуар, суттєво підвищує комфорт і безпеку. Вони захищають від негоди, забруднень, травм. Саме тому досвідчені туристи завжди включають їх у своє спорядження, особливо для складних маршрутів.
Основні види туристичних бахіл
Обираючи бахіли для себе, потрібно враховувати деталі такі як сезон, умови використання, висоту та тип кріплення моделі. Від ваших цілей та призначення використання залежить, які з цих деталей важливі.
Можна поділити та структурувати бахіли по сезону і тоді ми отримаємо поділ на “літні”, “міжсезонні” та “зимові”
1. Літні (захисні від бруду та вологи) – легкі бахіли, що захищають від пилу, бруду, роси, комах і дрібних гілок. Використовуються під час походів у теплу пору року. Зазвичай для таких моделей використовують легкі, дихаючі тканини (наприклад, поліестер або тонкий нейлон) які часто мають сітчасті вставки для кращої вентиляції, не займають багато місця в рюкзаку, закривають лише кісточку, на відміну від класичних туристичних бахіл та використовуються переважно для трекінгу чи бігу по пересічній місцевості
Також у кріплені часто використовуються липучки або спеціальні гумки, щоб не обмежувати рухливість стопи.
2. Міжсезонні (осінь-весна) – варіант між літніми та зимовими бахілами. Використовуються для захисту від дощу, болота та легкого снігу в осінньо-весняний період. Матеріали в такого типу бахіл є водонепроникними, наприклад, мембранні тканини (Gore-Tex, eVent) або щільний нейлон з водонепроникним просоченням DWR (Durable Water Repellent).
Вони є довшими за літні, можуть закривати велику частину ноги, мають надійну фіксацію, кріпляться до взуття за допомогою спеціальних ремінців, застібок або гачків, що дозволяє їм залишатися на місці навіть під час активного руху.
Багато моделей мають блискавку, липучку, або те й інше, для зручного надягання. Також деякі моделі мають додаткові зміцнення в місцях найбільшого зношування.
Такий вибір для вас, це важливий баланс між водонепроникністю та дихаючими властивостями.
Бахіли Trekmates Cairngorm GTX
3. Зимові (експедиційні , для снігу) – виготовлені з водонепроникних і вітрозахисних матеріалів, часто з утеплювачем. Захищають ноги та взуття від глибокого снігу, низьких температур, сильного вітру. Зазвичай присутня мембрана та утеплені тканини (наприклад, Gore-Tex + утеплювач типу Thinsulate чи PrimaLoft) та посилення матеріалами в нижній частині (Cordura, Kevlar) для стійкості до стирання від кішок.
Експедиційні бахіли актуальні для альпіністів, полярників, туристів, і є незамінним елементом екіпірування для екстремальних походів у холодних умовах.
Бахіли утеплені Fram Kazbek ZIP
Як обрати для себе туристичні бахіли?
Перед вибором визначте на який сезон вам потрібні бахіли. Для літнього трекінгу – легкі, дихаючі моделі для захисту від бруду, вологи, трави чи можливо для міжсезонного використання для дощових і болотистих маршрутів, або ж для зимових походів – утеплені, довгі бахіли для захисту від глибокого снігу та екстремального холоду. Від цього можна відштовхуватись у виборі матеріалів.
Від матеріалу залежить міцність, водонепроникність і комфорт. Основні варіанти:
Cordura – міцна тканина, стійка до стирання, добре захищає від механічних пошкоджень.
Gore-Tex – мембранний матеріал, що забезпечує водонепроникність і паропроникність.
Поліестер / нейлон з PU-покриттям – водозахищені та легкі матеріали.
Якщо вам важлива якісна водонепроникність зверніть увагу чи шви є проклеєними.
Дуже важливим фактором при виборі є система кріплення. Бахіли повинні добре триматися на нозі та взутті, тому важливо їх міряти перед тим як придбати.
Важливо обрати між блискавкою чи липучкою в центральному кріпленні, і тут рекомендую обирати бахіли де присутнє те й інше. Блискавка без матеріалу зверху на липучці погано покаже себе на холоді, а липучка без бликавки буває розстібається при ходьбі. Також варто звернути увагу на ремінець або трос, що проходить під підошвою взуття. Важливо, щоб матеріал був міцним (металевий трос, поліуретан, нейлон). Зазвичай бахіли зручніші в використанні коли є затяжка вгорі. Еластичний шнурок або ремінець, що не дає снігу потрапляти всередину, і менша вирогідність що бахіли будуть сповзати вниз.
І, звичайно, потрібно врахувати додаткові особливості:
– світловідбивні елементи – корисні для безпеки в темний час доби
– армовані вставки – збільшують зносостійкість у критичних місцях (наприклад, на щиколотках)
– знімний ремінець – дає можливість замінити зношену частину
– вентиляційні отвори – важливі для трекінгу в теплу пору року
Правильно підібрані туристичні бахіли забезпечують комфорт і захист під час походів. Вибір відповідних бахіл залежить від погоди та сезону, матеріалів, систем кріплень та додаткових особливостей, тому варто враховувати що якісний вибір підвищує безпеку та зручність під час подорожей.
Як доглядати за туристичними бахілами?
НЕ рекомендуємо робити:
❌ Прати в пральній машині при великих температурах та обертах – може пошкодити мембрану та проклеєні шви
❌ Використовувати агресивні хімікати (відбілювачі, звичайний порошок)
❌ Сушити на батареї або біля обігрівача – висока температура може зруйнувати тканину
❌ Зберігати вологими або в поліетиленовому пакеті – може з’явитися грибок і пліснява
Одним з важливих елементів догляє є чищення після використання. Правильне очищення після кожного походу допоможе запобігти передчасному зносу. Наприклад, після сухого походу (літній/осінній трекінг, пил, трава, бруд) рекомендую струсити пилюку, протерти вологою ганчіркою чи м’якою щіткою, і дати висохнути природнім шляхом в кімнатній температурі
Після мокрого або зимового походу (сніг, дощ, болото, лід) чищення схоже, але трішки ретельніше, зазвичай займає більше часу. Якщо бахіли мокрі, спочатку дайте їм трохи підсохнути, щоб бруд підсох і легше зчищався. Видаліть грудки снігу та льоду, струснувши бахіли, після протріть вологою ганчіркою, і дайте висохнути природнім шляхом в кімнатній температурі
З часом бахіли можуть втратити водовідштовхувальні властивості, та є способи поновити ці властивості і для чищення та поновлення водонепроникних властивостей можна використовувати спеціальні засоби для мембранних тканин таких брендів як Nikwax чи Toko. Аерозолі розпилюють на поверхню й дають висохнути. Просочення для прання додається у воду, в якій полощуть бахіли.

Засіб для прання Nikwax Tech wash 300 мл
Водовідштовхуючий спрей Nikwax Tx.Direct Spray-On 300 мл
Просочення Toko Textile Proof 250ml
Не використовуйте порошки та звичайне мило, бо вони можуть пошкодити водовідштовхувальне покриття. Після вологого чищення не сушіть бахіли на батареї, біля обігрівачів чи відкритого вогню – високі температури можуть пошкодити тканину. Також прямі промені сонця, можуть пошкодити водовідштовхувальне покриття.
Оглядайте бахіли перед кожним походом, чи немає порізів, розривів або протертих місць, чи всі застібки, гачки та ремінці працюють нормально та чи не зносився той ж ремінець.
Якщо дотримуватися цих рекомендацій, бахіли прослужать багато сезонів!
Інвестуючи час при виборі надійних бахіл, ви значно підвищите рівень свого комфорту та безпеки в дорозі.
Автор статті: Володимир Королишин
Читайте також:
Аутдор спорядження в умовах війни
Очистка води у похідних умовах
Порятунок в Карпатах. Додаток для пошуку туристів
Залишатися активною в декретній відпустці