На болгарській полярній базі святого Климента Охридського починається будівництво нової лабораторії

Цими днями в Софійському університеті святого Климента Охридського пройшла фотовиставка «Історія болгарської полярної бази святого Климента Охридського». Вона показала розвиток болгарської бази на антарктичному острові Лівінгстон від її створення в 1988 році до наших днів. Про це розповідає Радіо Болгарія.

Експозицію склала фоторозповідь про будівництво болгарського селища, що розташоване понад 13 тисяч км від Болгарії, про ентузіазм і труднощі, з якими стикалися полярники, які заклали основи болгарської бази на Лівінгстоні і дали початок новому етапу в науці. Використано багато архівних кадрів першої болгарської антарктичної експедиції.

This slideshow requires JavaScript.

«Болгарські антарктичні дослідження увійшли в новітню історію Болгарії, позаяк вони почалися ще в минулому столітті, в 1987-1988 рр., під час першої антарктичної експедиції, коли на острові Лівінгстона були встановлені два невеликих будиночки, і саме з них бере початок болгарська присутність на крижаному континенті», – згадує голова Болгарського антарктичного союзу, керівник болгарських полярних експедицій проф. Хрісто Пімпірев.

Фотографії виставки «Історія болгарської полярної бази святого Климента Охридського» показують розвиток болгарської бази – від двох невеликих будиночків до семи солідних будівель на даний момент. Одна з них – це перший православний храм на Антарктиді – Святого Івана Рильського, побудований в 2003 році, який з 2012 року розташований у новій будівлі.

Після політичних змін у Болгарії 1989 року можливостей поїздок на Антарктиду не було, але вони відновилися з 1993 р.

На даний момент триває 28-ма болгарська полярна експедиція. Перша група полярників прибула на острів Лівінгстона в кінці листопада, друга відбула 11 грудня, третя вирушить 6 січня 2020 р. а остання – 20 січня. Ось що розповів проф. Пімпірев про головні завдання 28-ї болгарської полярної експедиції:

«Перша група складається з 11 осіб, переважно, логістів – механіків, інженерів, водіїв моторних саней. Їх завдання – підготувати базу до майбутнього полярного сезону, де акцент буде поставлений на наукові дослідження. У цій групі є тільки один вчений – Дімо Дімов, геолог, який працює за проектом національної полярної програми, яка фінансується Міністерством освіти і науки. У нас є зобов’язання перед державою і науковою громадськістю побудувати наукову лабораторію на крижаному континенті, яка буде обличчям болгарської науки перед усім світом».

This slideshow requires JavaScript.

Болгарську базу відвідували вчені з понад 30 держав. З тим, щоб наукові проекти здійснювалися повноцінно, необхідна функціонуюча наукова лабораторія. Після оголошеного міжнародного конкурсу, проект будівництва лабораторії виграла команда архітектора Пінки Станчевої. Нова лабораторія буде складатися з чотирьох приміщень, обслуговуватиме біологів і вчених, що працюють в областях геології, геофізики, геоморфології, гляціології, сейсмології. Лабораторія коштуватиме близько 400 тис. євро і буде збудована на кошти ЄС та кошти з болгарського держбюджету не пізніше, ніж за три роки.

Професор Пімпірев також підтвердив, що на Антарктиді кліматичні зміни і потепління найбільш відчутні: льодовик, який довгі роки заважав полярникам переходити з одного кінця острова до іншого, вже відступив на 15 метрів від берега. Це тільки один із доказів танення льодовиків і підвищення рівня моря.

Джерело: Радіо Болгарія

Related posts

Leave a Comment