Життя зазвичай пов’язують із наявністю води. Однак, аби встановити жорсткіші рамки параметрів для співіснування води і життя, група вчених дослідила одне з найекстремальніших середовищ у світі – геотермальні джерела Даллол в ефіопській впадині Данакиль, повідомляє Science Alert.
Результати своєї роботи вони опублікували в журналі Nature Ecology & Evolution.
Це місце вважається найспекотнішим на Землі, але унікальне воно не тільки цим. Вкрите озерами з гіперкислотною та гіперсолоною водою яскравих кольорів, під поверхнею яких ховається вулкан, що випускає хмари токсичного газу, воно має цілком непридатні умови для живих організмів.
Місцина давно приваблювала вчених, і вони спробували зрозуміти, чи може в таких умовах існувати життя. Спершу вони виявили сліди бактерій, але тепер учені дослідили місце ретельніше, і вважають, що це помилкові дані. Вони пов’язують хибні результати із лабораторним забрудненням та залишками бактерій, що були занесені сюди людьми під час експедицій і туристичних поїздок.
Учені впевнені, що результати їхнього дослідження говорять про те, що активного природного мікробного життя в системі озер Даллол немає.
“Ми визначаємо два основних фізико-хімічних бар’єри, які перешкоджають процвітанню життя навіть за наявності рідкої води на Землі і, можливо, в інших місцях. Попри те, що наявність рідкої води на поверхні планети є широко визнаним критерієм для її населеності”, – пояснили дослідники.
Так, ці бар’єри – високий рівень магнію, який здатний руйнувати клітини будь-якого типу, а також смертельна комбінація підвищеної кислотності і вмісту солі: молекулярна адаптація в умовах одночасно вкрай низького pH і високих концентрацій солей неможлива.
Звичайно, відсутність доказів не є доказом відсутності. Але поки більш надійні аналізи зможуть переконливо свідчити про інше, дослідники залишаються впевненими, що озера Даллол непридатні для колонізації.