Українці на Евересті. Історичне сходження

38 років тому, 4 травня 1982 року українські альпіністи Сергій Бершов та Михайло Туркевич здійснили перше в історії нічне сходження на Еверест, нагадує видання  Gazeta.ua. Вони були учасниками першої радянської експедиції.

За спогадами Бершова, до 1982-го року радянських альпіністів на гору не пускали. До того часу вершину підкорили вже багато людей з різних країн. Перша радянська експедиція, за бажанням компартійної влади, мала стати особливою. Маршрут розробили у Москві за фотографіями та картами. Вирішили йти південно-західним схилом – найскладнішим, але відносно безпечним шляхом. До експедиції готувалися 2 роки за програмою космонавтів. Керівники отримали наказ продовжувати сходження навіть у випадку, якщо хтось загине.

4 травня учасники експедиції перебували у штурмовому таборі на висоті 8,5 тис. м. Очікували двох альпіністів, що здійснювали підйом на вершину. Пізніше ті рацією надіслали повідомлення з проханням про допомогу на спуску. Закінчився кисень та сили. За 4 години вони спустилися лише на 50 м. Тоді експедиція вирішила, що Бершов і Туркевич вийдуть їм назустріч. Чоловіки зустрілися о 21:00 на висоті 8,7 тис. м. Українці передали знесиленим кисневі балони та напоїли компотом. Тоді ж рацією попросили керівника експедиції дозволу піднятися на вершину. Той дозволив.

Досягли її о 22:22. Намагалися сфотографуватися для доказів, але без спалаху фотографії у темряві не вийшли. Тоді вони залишили на вершині порожній кисневий балон, вимпел Донецького альпклубу і герб Харкова. Уже за півгодини Бершов та Туркевич наздогнали товаришів та допомогли їм спуститися до штурмового табору, звідти рушили у головний.

Згодом на вершину піднялося ще 7 людей, які побачили вимпел та підтвердили, що чоловіки побували там. Всього з 18 учасників експедиції на вершину піднялося 11 осіб, решта повернулася. На Евересті вперше замайорів прапор СРСР. Бершова і Туркевича назвали рятівниками усієї експедиції за унікальний підйом.

“Після Евересту “вгорі” думали: яку премію нам дати? Це ж не чемпіонат світу і не Олімпійські ігри, – розповідав Бершов в інтерв’ю журналу “Країна“. – Вирішили прирівняти до рекорду Європи – видали по дві тисячі карбованців”.

За 38 років той обраний у Москві маршрут ніхто не повторив.

Більше: “Країна

Related posts

Leave a Comment