З краю вічних льодів і пінгвінів: 10 захопливих книжок про Антарктиду

Антарктида — загадкова і для багатьох недосяжна, вона приваблює найбільш відчайдушних дослідників і туристів. Мало який континент може похвалитися такою кількістю нерозгаданих таємниць. Його суворі умови зламали багатьох сміливців, але не зупинили нових відважних героїв. До 200-річчя відкриття цього таємничого краю книжковий блог Yakaboo зібрав низку просякнутих снігом і холодом книжок. 


Мідж Реймонд «Мій останній континент»

Деб Гарднер — натуралістка, яка вивчає пінгвінів серед глибоких снігів Антарктиди. Тут вона почувається найкомфортніше — серед безлічі тварин, яких вона досліджує. Хіба вона могла мріяти про те, що у світі криги та льоду зустріне кохання? Келлер працює гідом на лайнерах, які возять туристів у цей холодний і непривітний край. Глибоке почуття, що виникло між ними, перевірить розлука, час і навіть рокова катастрофа в океані. Любов Деб і Келлера розвивається повільно, поєднуючись із любов’ю до континенту, який все більше зазнає змін останнім часом.

Дебютний роман американської письменниці Мідж Реймонд, що побачив світ влітку 2016 року, — це не лише історія кохання. Це багатопланова любовно-пригодницька оповідь, що показує правдиві описи Антарктики і навіть вчить читача екологічного мислення.


Ян Мак-Гвайр «Останній кит. У північних водах»

Британія, 1859 рік. Останні роки існування китобійного промислу, який вже не приносить достатньо прибутків. Із порту відпливає китобійний барк «Доброволець», доля якого вже вирішена — судно має потонути заради вигідної страховки. Саме тому капітану байдуже до моральних якостей команди, і саме тому він бере на мізерну платню військового лікаря Патріка Самнера. У Самнера за плечима «вовчий квиток», вигнання з англійських військ за проступок і переховування від слідства. Але ось на судні, що йде у напрямку Антарктики і полює на китів, стається страшний злочин. Що ж це за бездушна людина, яка вбила 14-річного юнгу? Здається, це цікавить виключно лікаря.

Це динамічна, сповнена запахів та смаків, історія про жорстокий промисел і людську негідність, яка обов’язково здивує вас своїм фіналом.


Марія Семпл «Де ти поділась, Бернадетт?»

Бі (хоча насправді її звуть Балакрішна) — дівчинка незвичайна, дуже креативна і розумна для своїх 15 років. А який ще може бути підліток у яскравої пари: батько Бі — комп’ютерний геній «Майкрософт», а мати — геніальна архітекторка і надзвичайно ексцентрична жінка. Саме Бернадетт назвала доньку таким незвичним ім’ям. А ще придбала в Сіетлі занедбану будівлю, яка буквально розпадається на частини. А ще в неї віртуальна помічниця з Індії та безліч інших незвичностей. Сімейна мандрівка на Різдво до Антарктиди мала стати подарунком Бі за відмінне навчання. Але за кілька днів до поїздки її екстравагантна мама кудись зникає. Книга написана від імені дівчинки, яка вивчає електронну переписку своєї матері, батька та їхніх знайомих, аби знайти Бернадетт, і вона ні перед чим не спасує!


Гевін Френсіс «Імперія Антарктида»

Кілька нагород і потраплянь у короткі списки різних премій — ось такий доробок має книга Гевіна Френсіса за неповні сім років існування. Автор 14 місяців провів у базовому табору в Галлеї, глибоко ізольованій британській дослідній станції на Кердському узбережжі Антарктиди, працюючи там лікарем. З Міжнародної космічної станції легше вивезти людину, аніж із Галлея взимку. Місцина просто ідеальна для роздумів і пізнання себе. А ще — для дослідження імператорських пінгвінів. Слідкуючи за ними протягом року, Гевін Френсіс пізнає світ великої краси і труднощів, несподівано знаходячи комфорт навіть у житті за температури нижче 50° від нуля.

Книжка в Гевіна вийшла надзвичайно красива, з ліричними описами крижаного середовища. Тут немає надзвичайних пригод, відсутні загублені чи заморожені, і зіткнень із крижаними чудовиськами ви також не дочекаєтесь. Лише краса світу, птахів і надзвичайна інтертекстуальність. Френсіс цитує поетів, письменників, філософів, а також цікаві та актуальні книги, які він читає під час своєї холодної відпустки подалі від цивілізації. Ця книжка ідеальна для тих, хто хоче поринути у пригоди, не покидаючи власної зручної канапки та карафки із кавою.


Кріс Терні «1912: рік відкриття світом Антарктиди»

Мало хто знає, що тоді, у 1910–1914 роки, цікавість до південного континенту була настільки гарячковою, що 1912 року до Антарктики вирушили відразу п’ять команд із різних країн. Один проти одного (та проти таємниць останньої незвіданої частини світу) зіткнулись капітан Роберт Сокол Скотт із Великобританії, Роальд Амундсен з Норвегії, сер Дуглас Моусон з Австралії, Вільгельм Філхнер із Німеччини та Нобу Ширасе з Японії.

І якщо про успіх Амундсена та невдачу Скотта світ знає, то про зниклі безвісти решту три експедиції мало хто пам’ятає.

Спираючись на власний полярний досвід, Кріс Терні розповідає, чому 1912 рік став світанком нового часу в дослідженнях Антарктики. Він використовує неопубліковані архівні матеріали та вкладає останні наукові знахідки, щоб показати, як ми можемо пробудити пристрасть громадськості до відкриттів і досліджень сьогодні. Гарне поєднання розповіді та історії, надзвичайні ілюстрації роблять книгу справжнім подарунком для всіх, кого приваблюють мандри та історія.


Говард Філіп Лавкрафт «На стрімчаках божевілля»

У цій фантастичній повісті оповідь ведеться від імені геолога Даєра. Він описує, з чим зіштовхнулися вчені під час експедиції до Антарктиди. І намагається утримати наступних дослідників від спроб розвідати давнє місто, що існувало ще до появи на планеті людей. Адже крига Південного полюсу ховає не лише сніги і холоднечу. Страшні таємниці, які людський розум не може осягнути, мають залишатись таємницями. Бо якщо раптом древні істоти, що сплять у льодах, прокинуться, це означатиме кінець усьому на Землі. Мінімум діалогів і подій, спокійна оповідь, але максимум крижаного жаху, який читач не побачить, але обов’язкового відчує — відмінна особливість Лавкрафта, за який його цінують вже майже сотню років.

 


Sara Wheeler, Terra Incognita: Travels in Antarctica (Сара Bілер «Невідома земля: подорожі Антарктидою»)

Крижана пустеля неземної краси, найхолодніше і найтихіше місце на землі. Художниця і письменниця Сара Bілер провела декілька місяців у Антарктиді — на південному полюсі та на краю сумнозвісного Крижаного шельфу Росса, а також з іншого боку Антарктики, де континент багатий на нафту та мінерали. Вона жила разом із дослідниками — вченими та мрійниками, спостерігаючи за тим, як холод і крига впливають на людей. У цьому непривітному для життя місці авторка відчула себе максимально живою. Легкий характер дозволив Сарі легко порозумітись із суворими чоловіками і написати легку для сприйняття книгу. Ця книга — про поклик диких і відгук духу на місце, яке існує, можливо, найяскравіше у нашій свідомості.

 


Едгар Аллан По «Оповідь Артура Гордона Піма»

«Оповідь Артура Гордона Піма» — це єдиний закінчений роман видатного американського поета і письменника Едгара Аллана По. Його досі вважають найбільш суперечливим і загадковим твором письменника. Сучасники сприйняли його за реальний звіт про подорож до Південного полюса, яка була насправді. Але цей твір все ж більш алегоричний і міфологічний. Автор показує історію головного героя не як реальну, а як своєрідне сходження до пекла, де морські мандри — це відображення подорожі до глибин людської психіки. Артур Гордон Пім — юнак, який мріяв про море, тому втік з дому, заховався у трюмі корабля, де його підгодовував приятель. Але коли він кудись зник, Пім залишився відрізаним від світу — без світла та їжі в коробці два на три. Ніхто не знає, що він там знаходиться. Починається агонія тіла і душі, лише під самий кінець приходить спасіння. Книга сповнена думок і описів, але не позбавлена пригод, мандрів і навіть екстремальних подій. Справжнім шанувальникам жанру!


Гуанцай Хао «Роберт Скотт»

Про перегони двох дослідників Антарктиди та Південного полюсу, але з акцентом на того, кого чекала невдача, у доступній для підлітків формі розповідає тайванський письменник. Роберт Скотт мріяв поставити прапор Англії на Північному полюсі, але його випередив американський дослідник Роберт Пері. Тоді Скотт вирішив першим підкорити Південний полюс. І ось 1911 року він зі своєю командою і майже сотнею собак висадився у краю вічних снігів — на березі Антарктиди. У той самий час на материк прибув норвезький мандрівник Руаль Амундсен, який теж хотів підкорити південну точку земної кулі. Чим закінчилось їхнє суперництво, давно відомо, але як розказати про сухі факти експедиційного життя дітям? Гуанцай Хао знає! Захоплива історія відкриття південного полюсу із надзвичайними малюнками та картами.

 


Ернест Шеклтон «Південь!»

1914 року, коли Європу охоплює полум’я війни, експедиція, очолювана досвідченим дослідником сером Ернестом Шеклтоном, збирається першою подолати антарктичний континент. На їхньому кораблі «Витривалість» були достатній запас провіанту і собачі упряжки для пішохідної подорожі через весь континент. Шеклтон починає мандрівку на південноамериканському боці Південного полюса, інший екіпаж прямує з австралійського боку. За його планом, цей екіпаж зі сторони Австралії мав створити низку складів продовольства від узбережжя до центру континенту, а потім відступити, поки Шеклтон і його екіпаж пробиватимуться силами собак і людей на Південний полюс і далі через весь континент, забираючи закладені запаси по дорозі. Але все пішло не так, як планувалось. Крига навколо ставала товщою, затискаючи «Витривалість» у смертельних обіймах. Тож 28 чоловіків змушені були покинути розчавлене судно і піти далі навмання. Ця книга не лише вчить лідерству на справжніх прикладах, але й показує сили духу людини, яка точно знає, чого бажає.

Джерело: Книжковий блог Yakaboo

Related posts

Leave a Comment