Лабіринти стародавнього світу

Каймакли вважається одним із найбільших підземних міст і знаходиться на території Туреччини в долині Каппадокія. Воно розкидається на масштабну мережу тунелів і залів, видовбаних у м’якій вулканічній породі — туфі, розповідає Фокус.

У 1963 році чоловік у турецькій провінції Невшехір зробив дивовижне відкриття під час ремонту свого підвалу. Він зруйнував стіну і натрапив на величезне підземне місто, відоме як Дерінкую. Це приховане місто, що простягається на глибину 18 поверхів, було цілковитою несподіванкою, з такими об’єктами, як каплиці, школи та стайні. Справжній жвавий підземний мегаполіс прямо під його будинком, пише IFLScience.

Дерінкую, з його величезним лабіринтовим плануванням, могли створити ще у 8-7 століттях до нашої ери. Це підземне диво було не єдиною знахідкою в регіоні. Насправді є ще одне підземне місто під назвою Каймакли, з’єднане з Дерінкую мережею тунелів.

Каймакли, хоч і не таке велике, все ж занурюється на вісім поверхів під землю і стало домівкою для приблизно 3 000 осіб, а ховатися тут могли до 15 000. Воно мало унікальне планування: верхній поверх слугував стайнями для тварин. Його ще побудували хети.

На другому поверсі знаходилися церкви, місця поховань і житлові приміщення, а на третьому — кухні, комори й навіть місця для виноробства. Цікаво, але заможні родини воліли жити ближче до поверхні, що нагадує сюжет із похмурої науково-фантастичної казки.

Поверхи пов’язані між собою прямовисними вентиляційними колодязями з водоймами на дні. А входи й виходи перекривали величезними кам’яними дисками. Саме ж місто складалося здебільшого з двокімнатних “квартир”.

Дерінкую і Каймакли спочатку були вириті з м’якої вулканічної породи в 7 столітті до нашої ери. Протягом століть їх розширювали і використовували ранні християни, які шукали притулку від релігійних переслідувань і нападів під час арабо-візантійських воєн між 780 і 1180 роками.

Мабуть, найдивовижнішою деталлю є те, що підземне місто не покидали повністю до 1923 року. У той час грецькі мешканці цього району були змушені виїхати через обмін населенням між Грецією та Туреччиною. Це означало, що цей дивовижний підземний світ залишався прихованим і недоторканим протягом століть, мовчазним свідком історії та розповідей своїх мешканців.

Відкриття Дерінкую та Каймакли є свідченням винахідливості та стійкості стародавніх цивілізацій. Ці підземні міста гарантували безпеку в буремні часи, висвітлюючи творчість і винахідливість перших мешканців. Їхнє існування відкриває вікно в минуле, і це справді дивовижно — думати про життя, яке колись протікало в цих прихованих глибинах.

Ці підземні чудеса продовжують вражати уяву і є доступними для громадськості, пропонуючи унікальну можливість зробити крок назад у часі і побачити шматочок історії прямо у нас під ногами.

Турецьке місто Мідьят має настільки багату історію, що фактично є музеєм просто неба. Однак минулого року археологи відкрили зовсім іншу історію, приховану під фундаментами міста, пише Фокус з посиланням на Ati.

Захисники навколишнього середовища в Мідьяті виявили величезний підземний простір зовсім випадково, розчищаючи безліч історичних вулиць та будівель у місті. Вони натрапили на прихований вхід у печеру, а потім помітили цікавий прохід, який привів їх до величезного комплексу.

стіни, місто, вчені, фотоFullscreen
Захисники навколишнього середовища в Мідьяті виявили величезний підземний простір зовсім випадково, розчищаючи безліч історичних вулиць та будівель у місті

 

З виявленими на цей час десятками тунелів та 49 кімнатами, це місце за часів будівництва мало назву Матіат, що означає “місто печер”.

У процесі розкопок археологи виявили артефакти, що належать до II й III століть н.е., включаючи сховища, вівтарі для поклоніння та колодязі. Найбільше вражає те, що вчені виявили лише 3% загальної площі міста.

люди, підземне місто, фотоFullscreen
Найбільше вражає те, що вчені виявили лише 3% від загальної площі міста

 

“Тоді, як будинки нагорі датують XVII, XVIII й XIX століттями, внизу знаходиться зовсім інше місто, вік якого становить 1900 років”, — розповів Гані Таркан, директор Музею Мардіна та керівник розкопок.

Сільське місто Мідьят розташоване на південному сході Туреччини. Його заселили за часів Ассирійської імперії, близько 900 р. до н.е. і в ньому по черзі правили арамеї, перси, греки, римляни, візантійці і османи.

За словами Таркана, нововідкрите вапнякове місто, знайдене під цим древнім містом, залишалося незайманим протягом останніх 1900 років. Він вважає, що цей простір колись був житловим приміщенням для 70 000 осіб.

вапнякове місто, кімнати, фотоFullscreen
Нововідкрите вапнякове місто, знайдене під цим древнім містом, залишалося незайманим протягом останніх 1900 років.

 

Спочатку його збудували як укриття або місце для втечі. Як відомо, християнство не було офіційною релігією у II столітті. Сім’ї та групи, що прийняли християнство, зазвичай ховалися в підземних містах, рятуючись від переслідувань Риму. Цілком можливо, що це підземне місто було одним із житлових приміщень, збудованих для цієї мети.

Таркан та його колеги продовжують регулярно знаходити реліквії, фрески та тунелі, оскільки їх розкопки тривають. Мідьят виявився настільки величезним, що загрожує перевершити раніше виявлене підземне місто Дерінкую в регіоні Каппадокія в Туреччині.

вчені, підземне місто, фото

 

Щонайменше 40 інших підземних міст виявлені по всій Туреччині, але жодне з них не зрівняється з Мідьятом. Крім явної різниці в розмірах, більшість цих печер не розташовувалися під галасливими містами, як Мідьят.


Читайте також:

На Львівщині знайдено древнє городище 

Дослідники реставрують римський театр в Картахені 

Грандіозний проект: Стамбульський канал

Related posts

Leave a Comment